Banku sektors ir starp nozarēm, kurās digitālie risinājumi attīstās visstraujāk, un arī mākslīgā intelekta klātbūtne nav stāsts par nākotni, bet gan iespēja, kuru bankas izmanto Latvijas iedzīvotāju apkalpošanai jau šobrīd. Kuros ikdienas banku pakalpojumos sastopamies ar mākslīgo intelektu, un kā tas palīdzēs bankām nākotnē?
Mākslīgais intelekts Latvijas banku sistēmā tiek izmantots jau tagad – sevis identificēšana ar pašportretu un finanšu krāpšanas gadījumu novēršana ir tikai pāris piemēri no funkcionalitātes, ko sniedz modernās tehnoloģijas. Pieaugot mākslīgā intelekta pielietojumam, jau drīzumā bankas to varētu izmantot risku pārvaldībā, iekšējo procesu optimizēšanā, sankciju monitoringā, kā arī personalizētu piedāvājumu sagatavošanā.
Aizdomīgu transakciju monitorings un krāpšanas gadījumu novēršana
Mākslīgais intelekts tiek sekmīgi izmantots cīņā ar finanšu krāpniekiem – tas palīdz analizēt iedzīvotāju pirkumu paradumus un izveidot klienta profilu, kas vēlāk tiek izmantots, lai novērstu krāpšanas gadījumus. Piemēram, ja krāpnieks ir ieguvis jūsu bankas kartes datus un tos izmanto pieprasot digitālo maksājumu, mākslīgais intelekts spēs identificēt to kā netipisku maksājumu, kas neatbilst jūsu paradumiem – tādejādi mazinot krāpšanas gadījumu skaitu.
Identifikācija ar selfiju
Identitātes pārbaude ir viens no izplatītākajiem procesiem, kur mākslīgais intelekts spēlē nozīmīgu lomu. Izmantojot mākslīgā intelekta kapacitāti un biometrijas datus, ikvienam iedzīvotājam ar pašportreta fotogrāfiju Citadelē ir iespējams atvērt bankas kontu gan kā privātpersonai, gan juridiskai personai. Katru mēnesi aptuveni 2000 potenciālo klientu izmanto šo iespēju.
Virtuālais asistents
Virtuālais palīgs jeb čatbots Latvijā jau ir zināma daļa no klientu apkalpošanas kultūras. Tā priekšrocības ir tādas, ka tas strādā 24/7 režīmā un palīdz atrisināt standarta problēmas un atbildēt uz salīdzinoši vienkāršiem klientu jautājumiem. Pieredze rāda, ka automatizēto atbilžu sniedzēju funkcionalitāti labprātāk izmanto jaunieši, kuri izvēlas problēmas risinājumu izprast ar pāris klikšķiem tērzētavas lodziņā, nevis runājot ar kādu zvanu centra darbinieku. Varam prognozēt, ka čatboti un/vai balss asistenti jau drīzumā būs arvien pamanāmāks Latvijas banku sektorā.
Kredītreitinga izvērtēšana un pakalpojumu personalizēšana
Mākslīgā intelekta risinājumu integrēšana bankām jau šobrīd palīdz izvērtēt iedzīvotāja ienākumu atbilstību kredītkartes, līzinga vai hipotekārā kredīta saņemšanai, turklāt tas šo procesu padarījis ievērojami ātrāku. Nākotnē varam sagaidīt, ka mākslīgais intelekts palīdzēs vēl precīzāk pielāgot un piedāvāt katram klientam ikdienā nepieciešamos finanšu pakalpojumus.