Salīdzinot novembra trešā un ceturtā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,3% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.
Cenu pieaugums ir novērojams 3% gadījumu, savukārt 1,7% gadījumu cena ir samazinājusies, informē Ekonomikas ministrija (EM).
Monitoringa dati liecina, ka pārtikas preču grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi cūkgaļas karbonādei, pienam un kefīram, savukārt cenu samazināšanās atsevišķos gadījumos novērota vārītai desai un kafijai.
Novembra ceturtais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekmē notikušas cenu izmaiņas dārzeņu grupā – atsevišķos gadījumos gurķi kļuvuši lētāki, sadārdzinājušies kartupeļi, bet sarkano piparu cena svārstījusies abos virzienos.
Monitoringa dati norāda uz degvielas cenu kāpumu 1% ietvaros, jo pasaules naftas cenas šajā periodā palielinājušās.
Cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem, un presei. Tomēr konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi – lētāks kļuvis trauku mazgājamais līdzeklis, bet sadārdzinājušies medikamenti.
Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas, tomēr konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cenas pieaugušas taksometru pakalpojumiem. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumiem.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pēc jaunāko monitoringa datu pārbaudes secināja, ka gandrīz visām precēm ir korekti norādīta cenu konvertācija. Atsevišķām precēm konstatēta pieļaujamā centa svārstība (piemēram, EUR 3,79 un EUR 3,78 = Ls 2,66). Tāpat divām precēm Drogas veikalos tika novērota nekorekta cenas konvertācija, par ko tirgotājs tika informēts, aicinot novērst iespējamos pārkāpumus. Savukārt pakalpojumiem visas cenas bija norādītas atbilstoši normatīvo aktu prasībām.