Klīnikas, kas nodrošina valsts apmaksātās neauglības ārstēšanas programmas procedūras, mudina pārskatīt finansējuma apmēru un rindu veidošanās kārtību .
Valsts apmaksātā neauglības ārstēšanas programma sākta 2012. gada rudenī, un medicīniskās apaugļošanas procedūras un konsultācijas tiek nodrošinātas piecās privātās reproduktīvās medicīnas iestādēs: Embrions, AVA Clinic, EGV, VASU un IVF Riga. Pēdējie apkopotie statistikas dati liecina, ka visās klīnikās vienlaicīgi rindā, lai saņemtu procedūru, gaida vairāk nekā 2200 cilvēku. Statistikas dati gan neatspoguļo realitāti pavisam precīzi, jo šobrīd pacientiem ir iespējams vienlaicīgi rindā iestāties vairākās ārstniecības iestādēs. Gaidīšanas rindas veido un administrē pašas ārstniecības iestādes. DB uzrunāto klīniku vadītāji uzsver, ka rindu jautājums būtu jāsakārto un jāveido vienota reģistrēšanās sistēma. Patlaban administrēšana gulstas uz klīniku darbinieku pleciem, un par šo darbu valsts atmaksātajā neauglības ārstēšanas programmā finansējums netiek paredzēts.
Nacionālā veselības dienesta (NVD) rīcībā esošā informācija liecina, ka no programmas sākšanas brīža līdz 2014. gada beigām ir notikušas 199 dzemdības. Nacionālā veselības dienesta rīcībā nav datu par pacientēm, kuras izvēlējušās mājdzemdības, maksas dzemdību palīdzību, kā arī dzemdējušas ārpus Latvijas. Svarīgi ir ņemt vērā arī faktu, ka vienu dzemdību laikā var piedzimt vairāki bērni, līdz ar to dzimušo bērnu skaits var būt lielāks, nekā notikušo dzemdību skaits. «Salīdzinot veikto medicīniskās apaugļošanas manipulāciju skaitu un pēc tam notikušo dzemdību skaitu, ir vērts atcerēties par vairākiem faktoriem. Pirmkārt, starp šiem abiem rādītājiem pastāv laika nobīde – rezultāts seko aptuveni pēc deviņiem mēnešiem. Programmas ietvaros veikto apaugļošanu skaits ievērojami pieauga pagājušajā gadā, bet to rezultātā radītie bērniņi turpina dzimt arī šogad. Otrkārt, jāņem vērā, ka ne visi apaugļošanas mēģinājumi ir sekmīgi. Pasaules prakse rāda, ka vidēji katrs trešais mēģinājums ir sekmīgs,» informē Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Āboliņa.
Latvijā nav oficiālas statistikas par to, cik daudz pāriem ir neauglības problēma. Veselības ministrija informē, ka, pēc attīstīto valstu pieredzes, neauglīgi ir 6-10% pāru, Eiropā – vidēji 8-10% pāru. Runājot par neauglības ārstēšanas programmas pieejamību nākamajā gadā, Veselības ministrija DB norāda, ka to ir plānots turpināt, vienlaikus tās apjoms ir cieši saistīts ar veselības nozares budžeta apjomu.
«2011. gadā Veselības ministrijas veselības aprūpes departamenta direktora vietniece Biruta Kleina informēja, ka Latvijā pēc aprēķiniem ir ap 15 līdz 20 tūkstošiem neauglīgu pāru. Ap 2011. gadu vidēji tika veiktas 1100 ārpus ķermeņa apaugļošanas procedūras gadā, tomēr precīzu datu, cik bērnu pēc šīm manipulācijām piedzimst, nav,» atklāj AVA Clinic medicīnas direktors, ginekologs-reproduktologs Jaroslavs Ļakutins.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 31. augusta, laikrakstā Dienas Bizness!