Lai gan attīstītāju interese par iespējām būvēt vēja parkus Latvijā pamazām aug, AS Latvenergo un AS Latvijas valsts meži (LVM) kopuzņēmuma izveide potenciāli varētu radīt konkurenci kropļojošus apstākļus, uzskata jomas eksperti.
Latvenergo un LVM kopuzņēmums Latvijas vēja parki reģistrēts šī gada vasarā un līdz 2030. gadam iecerējis uzbūvēt vēja parkus ar kopējo jaudu vismaz 800 megavatu (MW), norāda Ilvija Boreiko, Latvenergo vēja un saules parku attīstības direktore. Viņa skaidro, ka plānotie projekti nodrošinās atjaunīgās elektroenerģijas ražošanas jaudas pieaugumu, kā arī veicinās Latvijas virzību uz enerģētisko neatkarību, drošību un klimatneitralitāti, vienlaikus samazinot siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas, saglabājot dabas daudzveidību un attīstot aprites ekonomiku. DB aptaujātie eksperti šāda kopuzņēmuma izveidi gan vērtē pretrunīgi.
Sniedz priekšrocības
Latvijas vēja parku izveide potenciāli varētu radīt konkurenci kropļojošus apstākļus, kā ietekmē ļoti būtisks tirgus apjoms koncentrētos viena spēlētāja rokās, atzīmē Toms Nāburgs, Vēja enerģijas asociācijas vadītājs. “Ja LVM un tiem piederošās teritorijas primāri tiks virzītas kopuzņēmuma projektu realizācijai, ļoti lielas platības nebūs pieejamas citām energokompānijām. Tas šim kopuzņēmumam sniegtu milzīgas priekšrocības, palīdzot Latvenergo kāpināt savu tirgus daļu un nostiprinot dominējošo pozīciju elektroenerģijas tirgū. Tas mūs uztrauc, un to esam norādījuši gan Latvenergo kā asociācijas biedram, gan Ekonomikas ministrijai kā Latvenergo akcionāram, gan arī Konkurences padomei. Šis ir jautājums, kas mūs dara bažīgus, tāpēc mēs rūpīgi sekosim līdzi kopuzņēmuma darbībai un tā projektu īstenošanai. Lai gan Latvenergo ir norādījis, ka arī citiem spēlētājiem tiks nodrošināta brīva pieeja šīm mežu platībām, ja mēs iepazīstamies ar likumdošanā plānotajām izmaiņām, tad redzam, ka šīs teritorijas nodot kopuzņēmumam tomēr plānots bez atklāta konkursa,” skaidro T.Nāburgs, uzsverot, ka līdzīgā veidā vēja parku projektus mēģinājuši attīstīt arī kaimiņi igauņi, taču tas rezultējies tiesvedībās, nevis reālu vēja parku izbūvē.
Arī Jānis Irbe, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs, atzīmē - šādas konkurences priekšrocības varētu tikt uzskatītas par zināmu soli uz vēja industrijas monopolizāciju.
Visu rakstu lasiet 1.novembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!