«Šis gadījums apliecina, ka izglītības politikas veidošanā, organizējot datorikas mācību programmas skolās un atbalstot jauniešu papildu izglītošanās iespējas, ir jāpievērš vairāk uzmanības IT risinājumu izstrādes juridiskajiem aspektiem,» komentējot SIA Digitālās ekonomikas attīstības centrs (DEAC) un vidusskolēna Alekseja Popova strīdu par A. Popova izstrādāto paplašinājumu «Skaista klase», Db.lv norādīja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.
Informācija, kas ir izskanējusi par DEAC un programmēšanas olimpiāžu laureāta A.Popova domstarpībām, kā arī publiski paustie ekspertu viedokļi par intelektuālā īpašuma pārveidojumiem un to tiesiskumu šajā gadījumā ir pretrunīgi, Db.lv pauda S. Bāliņa.
Jau ziņots, ka Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolnieks A. Popovs izstrādāja Google Chrome pārlūkprogrammas paplašinājumu «Skaista klase». Viņš šo paplašinājumu piedāvāja izmantot arī citiem - paplašinājums bija pieejams lejupielādei Google Chrome Web Store. Tomēr ar to nav bijis apmierināts uzņēmuma DEAC valdes loceklis Jānis Kaģis, kurš programmētājam nosūtīja vēstuli ar pieprasījumu no Google Chrome Web Store izņemt vienību «Skaista klase» un uzsvēra, ka «mēs neesam devuši un nedosim savu piekrišanu portāla e-klase.lv satura mainīšanai». Savukārt vēlāk A. Popovam pretenziju sagatavoja arī Magnusson Zvērinātu Advokātu birojs, kura pārstāvji ieradās pie jaunā programmētāja mājas vizītē.
«Jāatzīst, ka, lai kvalificēti varētu izvērtēt, vai gadījumā ar programmu ir noticis autortiesību pārkāpums, ir nepieciešams noskaidrot visus faktus, kam ir nozīme, lai varētu notikušo kvalificēt kā likumam atbilstošu vai neatbilstošu darbību,» tā Db.lv pauda S. Bāliņa.
«Ir skaidrs, ka informācijas tehnoloģiju nozarē ir būtiska autortiesību un citu intelektuālo īpašumu aizsargājošu likuma normu ievērošana. Tikai tādējādi ir iespējama pilnvērtīga ekonomiskā attīstība un līdz ar to - konsekvents tehnoloģiskais progress, kura radītos ieguvumus bauda visa sabiedrība,» norādīja LIKTA prezidente.
Jau ziņots, ka ekspertu vidū pastāv dažādi viedokļi par jaunā programmētāja izstrādāto paplašinājumu «Skaista klase». Tikmēr DEAC izplatījusi paziņojumu, kurā aicina klientus neizmantot trešo pušu veidotus interneta pārlūku paplašinājumus.
«Ir cilvēki, kas publiski pauduši viedokli, ka E-klase šajā gadījumā rīkojusies agresīvi, tomēr datu drošības jautājumos šāda reakcija klasificējama kā iecietīga,» tā medijiem izplatītā paziņojumā pauduši DEAC pārstāvji.
Viņi arī skaidro, ka «pretēji sabiedrības izteiktajiem pārmetumiem par to, ka E-klase vērsusies pie A. Popova, lai viņš izņem no publiskā piedāvājuma viņa izstrādāto Google Chrome paplašinājumu, jo tas samazinot mūsu ieņēmumus no reklāmas pārdošanas, vēlamies informēt, ka portālā reklāmas lielākoties netiek izvietotas un ieņēmumus no to pārdošanas neiespaido». Db.lv jau rakstīja, ka DEAC valdes loceklis Andris Gailītis pauda, ka faktiski «Skaista klase» nevis uzlabojusi DEAC veidoto E-klasi, bet gan to sabojājusi.
«Ja paplašinājums tikai aizklātu reklāmas, mēs šim gadījumam vispār nepievērstu uzmanību, tomēr šajā gadījumā tiek aizklāts un mainīts arī svarīgs saturs,» teikts DEAC paziņojumā.
DEAC pārstāvji skaidro, ka «lietotāji, izmantojot tādus paplašinājumus kā «Skaista klase», nemaz īsti nezina, kādas modifikācijas ir veiktas, piemēram, nav vairs informācijas, ko darīt, ja pazaudēta parole u.tml. Rezultātā lietotāji vēršas E-klases klientu atbalsta centrā ar pretenzijām, ka E-klasē nevar atrast atbildes uz nepieciešamajiem jautājumiem».
E-klases satura kopums (funkcionalitāte, objektu kopums, stils) ir tieši tāds, kādu portāla īpašnieki vēlas rādīt lietotājiem, uzsvēruši DEAC pārstāvji. Viņi norādīja, ka šo satura kopumu aizsargā Autortiesību likums, un nevienam nav tiesību portālu mainīt bez portāla īpašnieku atļaujas.
Patlaban precedentu DEAC no savas puses uzskata par izbeigtu.