Datoru programmatūras izstrādātāja SIA Digitālās ekonomikas attīstības centrs (DEAC) izteiktie iebildumi pret Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēnu Alekseju Popovu un viņa izstrādāto programmatūru Skaistā klase ir nepamatoti, saka datorzinātņu doktorants Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā (MIT) Madars Virza.
Doktorants piekrīt, ka Skaistā klase izmainījusi e-klase lapas izskatu. «Tas notiek tādā pašā veidā, kā to dara jebkura pārlūkprogramma, kas atbalsta reklāmu bloķēšanu - vienkārši nerādot uzmācīgas reklāmas. Tā kā liekā satura novākšana ir lietotāja sankcionēta (tādu sankciju lietotājs dod, paplašinājumu instalējot), nevar būt ne runas par kaut kādu «satura pārveidošanu»,» norāda Virza. Populārāko tiešsaistes reklāmu bloķētāju AdBlock Plus lieto vairāki miljoni lietotāju, un tā darbības principi ir līdzīgi Skaistā klase izmantotajiem.
Ikkatrs interneta pārlūks izstrādātāju rakstīto kodu interpretē un pēc tā izveido satura vizuālo noformējumu. «Piemēram, ir cilvēki, kas lieto teksta vides pārlūkus, kas reklāmas nevar parādīt principā - vai viņus arī vajadzētu sodīt? Tas ir līdzīgi, kā saukt pie atbildības kādu, kas fiziskajā pasaulē pirms avīzes lasīšanas no tās ar šķērēm izgriež reklāmu,» uzskata Virza.
Jau ziņots, ka elektroniskās skolēnu dienasgrāmatas E-klase izstrādātāji, SIA Digitālās ekonomikas attīstības centrs (DEAC), vērsušies pret kādu skolēnu, kura radītais programmas paplašinājums Skaista klase ļauj apiet portāla reklāmas un rakstus, atverot baltu lapu ar reģistrācijas logu. Lai panāktu Skaistas klases darbības pārtraukšanu, uzņēmuma pārstāvji pat ieradušies skolēna dzīvesvietā.
Atsaucoties uz faktu, ka DEAC pārstāvji iegriezušies pat Popova mājās un zinājuši viņa personas kodu, Virza pieļauj, ka varētu būt pieļauts pārkāpums personas datu aizsardzībā. «Vai varētu būt taisnība, ka šī priviliģētā informācija ir iegūta, izmantojot datus, ko DEAC varētu būt uzticējusi Alekseja skola, domājams, pavisam citu mērķu realizēšanai? Ja tā, vai DEAC ir uzticama vieta, kur glabāt savus datus?» jautā ASV studējošais latviešu datorzinātnieks.
Popovs ir Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 10.klases skolnieks. Vēl mācīdamies 9.klasē, viņš jau bija paspējis apliecināt sevi starptautiskā mērogā - iegūt divas bronzas medaļas starptautiskajā informātikas olimpiādē, atzinības rakstu starptautiskajā lingvistikas olimpiādē un uzvarēt vairākās Latvijas mācību priekšmetu olimpiādēs.
«DEAC pieder visas autortiesības uz mājaslapas e-klase.lv dizainu un datorprogrammas kodu. Atbilstoši Autortiesību likumam DEAC kā mantisko tiesību īpašniekam ir izņēmuma tiesības uz dizaina un datorprogrammas pārveidošanu. Tas nozīmē, ka potenciālajiem darba izmantotājiem attiecībā uz katru no darba izmantošanas veidiem un katru darba izmantošanas reizi ir jāsaņem autortiesību subjekta, šajā gadījumā - DEAC, atļauja. Saskaņā ar Autortiesību likumu ir vispārīgi aizliegts izmantot darbus, ja šāda atļauja nav saņemta,» teikts vēstulē, kuru skolēnam nosūtījuši DEAC advokāti.
«Ja līdz 2014.gada 24.janvārim Jūs savas nelikumīgās rīcības sekas nenovērsīsiet labprātīgi, mēs nekavējoties un bez papildu brīdinājuma vērsīsimies pret Jums visos iespējamos ar likumu atļautajos veidos, lai panāktu savu tiesību aizsardzību un Jūsu sodīšanu likumā paredzētajā kārtībā, tai skaitā griežoties ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu Valsts policijā,» piedraudējuši advokāti.
Sakarā ar to, ka situācija skar nepilngadīgu personu, DEAC pieaicinātais advokāts no komentāriem atteicies.
Skolēns paudis nožēlu, ka mēģinājumi padarīt savu un citu cilvēku dzīvi ērtāku beidzas šādi. «Visiem, kuri ir sekojuši šiem notikumiem, varu tikai atgādināt, ka jūsu tiesības un intereses ir pasargātas tikai tad, kad izmantojat atvērtā pirmkoda programmatūru, kā arī novēlēt, lai jums nekad nebūtu jāsaskaras ar cilvēkiem, kas jums teiks, ko jūs varat darīt ar datiem savā datorā, bet ko nē.»