Garo pievienotās vērtības nodokļu (PVN) atmaksas termiņu dēļ uzņēmēji būvmateriālus sāk iegādāties no ārzemēm, otrdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē pastāstīja biedrības Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība pārstāve Ieva Lapiņa.
Viņa atzina, ka būvnieki, kopš šogad stājās spēkā grozījumi likumā par PVN, kas paredz reverso jeb apgriezto nodokļa piemērošanas kārtību būvniecības pakalpojumiem, jau ir saskārušies ar ļoti daudzām problēmām, kas galvenokārt ir saistītas ar līdz galam nesakārtotajiem jautājumiem būvniecības likumos. «Tieši ar terminoloģiju tie [nesakārtotie jautājumi] vairāk vai mazāk ir saistīti,» sacīja Lapiņa.
Biedrības pārstāve arī informēja, ka biedrība šogad ir tikusies ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, lai pārrunātu būvuzņēmēju problēmas. «Problēmas sīki esam izrunājuši un izanalizējuši, un kā pagaidu risinājumu, kamēr nav pieņemts jaunais Būvniecības likums, kas ir ļoti nepieciešams, esam sagatavojuši ieteikumus VID metodiskā materiāla izstrādei. Visticamāk, šodien [otrdien] vai rīt no rīta [trešdien] tiks iesniegti,» teica Lapiņa.
Vienlaikus viņa norādīja, ka būtiskākā problēma, ar kuru būvnieki pēc jaunās nodokļa piemērošanas kārtības stāšanās spēkā ir saskārušies, ir garie PVN atmaksas termiņi. «Nākamā problēma, ar ko arī dzīvē saskaramies, ka diezgan daudz shēmas veidojas saistībā ar būvmateriālu iegādi. Tieši būvmateriāli pašlaik ir būtiskākais objekts, par kuru iegādi mēs maksājam PVN, lai neveidotos šīs pārmaksas. Ir diezgan daudz signālu no būvmateriālu tirgotājiem saņemts, ka uzņēmēji kaut ko mēģina kombinēt un ieved būvmateriālus no ārvalstīm. Lai nebūtu jāiegulda lieka nauda, kamēr tiek gaidīta PVN atmaksa par iegādātajiem būvmateriāliem Latvijā, ir izdevīgāk tos ievest no ārvalstīm,» atzina Lapiņa un uzsvēra, ka tādēļ būvuzņēmēji ir ieinteresēti, lai PVN pārmaksas atmaksas termiņi samazinātos.
Nodokļu konsultantu asociācijas pārstāve Inga Kursīte-Priedīte apliecināja, ka būvmateriālu tirgotāji ir nobažījušies par to, ka varētu bankrotēt, ja būvuzņēmēji turpinās ievest būvmateriālus no ārvalstīm, tostarp no Lietuvas.
Savukārt komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs norādīja – lai gan arī komisija saņem daudz pārmetumu, ka VID kavē PVN atmaksas vai ļoti nopietni vēršas pret visiem uzņēmējiem, dati liecina, ka par pagājušo gadu VID nav atmaksājis tikai 7–8% no pieprasītajām atmaksām. «Šis rādītājs tomēr ir nenozīmīgs, salīdzinot ar tām summām, kas ir atmaksātas. Vienkārši tā sanāk, ka komisijā parasti vēršas tie cilvēki vai uzņēmumi, kuriem nav atmaksāts, un tad mums liekas, ka darbības ir kavētas. Cipari rāda tomēr citu situāciju,» klāstīja Reirs.
Vienlaikus deputāts Imants Parādnieks atzina, ka «svarīgi būtu nodalīt būvniecības sektoru, jo pašlaik tomēr uzņēmējiem ir jāiegulda papildu nauda, lai iegūtu apgrozāmos līdzekļus». Viņš minēja, ka uzņēmējiem trūkst informētības un nav skaidrības par to, kā pieņemtā likuma norma par reverso PVN darbojas. Tāpēc Parādnieks ieteica izveidot ieņēmumu dienestā pastāvīgu darba grupu, kas nodarbotos ar šiem jautājumiem un skaidrotu uzņēmējiem situāciju. «Uzņēmēju bailes no represijām ir saprotamas,» piebilda deputāts.
Bet VID pārstāve, paskaidrojot, kāpēc dažos gadījumos reversā PVN atmaksa aizkavējas, norādīja, ka pašlaik PVN likumā ir šauri definēts, kas ir būvdarbi, līdz ar to interpretācija par to, kādas darbības klasificējamas kā būvdarbi, ir neviennozīmīga. «Vajadzētu Ekonomikas ministrijas (EM) skaidrojumu par to, kas atbilst būvniecības darbiem,» ieteica VID pārstāve.
VID pārstāve arī atzina, ka reversā PVN kārtība darbojas tikai divus mēnešus, līdz ar to analīzi par paveikto veikt ir pāragri. Taču viņa apliecināja, ka jau ir konstatētas kļūdas iesniegtajās deklarācijās, kas ir saistītas ar būvuzņēmēju un/vai celtniecības darbu pasūtītāju nezināšanu par jauno kārtību.
Jau vēstīts, ka no šā gada 1.janvāra stājās spēkā grozījumi likumā par PVN, kas paredz reverso jeb apgriezto nodokļa piemērošanas kārtību būvniecības pakalpojumiem. Tādējādi par iekšzemē sniegtajiem būvniecības pakalpojumiem PVN aprēķina un maksa valsts budžetā būvniecības pakalpojumu saņēmējs.
Apgrieztā PVN piemērošanas kārtība attiecas uz jaunu ēku būvniecību vai esošo ēku renovāciju, rekonstrukciju vai restaurāciju, konservāciju vai nojaukšanu.
Atbilstoši pārejas noteikumiem reversā PVN piemērošanas kārtība attiecas uz būvniecības pakalpojumiem, kas sniegti saskaņā ar līgumiem, kas noslēgti, sākot no 2012.gada 1.janvāra, izņemot būvniecības pakalpojumus, kas sniegti valsts vai pašvaldības iestādēm, vai pašvaldībām. Attiecībā uz tām jauno kārtību piemēros saskaņā ar līgumiem, kas noslēgti no 2013.gada 1.janvāra.
Arī būvniecības pakalpojumiem, kas sniegti saskaņā ar līgumiem, kuri noslēgti līdz 2011.gada 31.decembrim, apgriezto PVN piemērošanas kārtību piemēros no 2013.gada 1.janvāra.