Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens Ekonomikas ministrijas kontroles grupai, kopā ar kompetento iestāžu pieaicinātajiem ekspertiem, ir uzdevis nekavējoties veikt pārbaudes, izbraucot uz konkrētajām vietām, informē Ekonomikas ministrapadomniece komunikācijas jautājumos Agita Baltbārde.
Pārbaužu laikā paredzēts pārliecināties klātienē par koģenerācijas staciju darbību atbilstoši licencei.
Vienlaikus Ašeradens uzdevis AS «Sadales tīkls» uzsākt iekšējo pārbaudi saistībā ar izdoto pārbaudes aktu par SIA «Rīgas enerģija» koģenerācijas stacijas darbību.
A. Baltbārde arī atzīmē, ka ekonomikas ministrs plāno vērsties Valsts policijā par pārbaudes uzsākšanu saistībā ar iespējamu krāpniecību SIA «Rīgas enerģija» darbībā.
Koģenerācijas stacijas, kurās pārbaides uzdevis veikt ekonomikas ministrs:
- SIA «Briedis būve» «Kriozes», Saldus pagasts, Saldus novads
- SIA «Madonas Eko» Cesvaines iela 18B, Madona, Madonas novads
- SIA «Tektus» Cecīļu iela 12, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads
- SIA «M parks» Cecīļu iela 16, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads
- SIA «E Strenči» Valkas iela 1A, Strenči, Strenču novads
- SIA «Elektro rīdzene» Ezera iela 6 , Rīdzene, Vaives pagasts, Cēsu novads
- SIA «E Seda» Tirgus iela 6, Seda, Strenču novads
- SIA «Rīgas enerģija» Vestienas iela 2, Rīga
Raidījums «Nekā Personīga» svētdien, 15. oktobrī, ziņoja par vairākiem zaļās enerģijas ražotājiem, kas šmaucās ar atļaujām. Elektrības patērētājiem tas varot izmaksāt desmitiem miljonu, un Latvenergo krāpniecību nespēj izskaidrot.
Šoruden beidzas termiņš, kura laikā bija jāpabeidz to zaļo spēkstaciju būvniecība, kuras ekonomikas ministrijas atļaujas saņēma 2012.gadā. Ja projekts pabeigts un stacija darbojas, īpašnieki saražoto elektroenerģiju var pārdot par pieckārt paaugstinātu cenu. Šo izcili izdevīgo tarifu kā obligātā iepirkuma komponenti samaksā uzņēmumi un mājsaimniecības. Šoruden visiem darbiem jābūt pabeigtiem. Jākūp koģenerācijas staciju skursteņiem, krāsnīs jākuras šķeldai un jāgriežas elektrības turbīnām. Taču «Nekā Personīga» pārliecinājās, ka lielā daļā gadījumu darbi nav pabeigti, un vietām pat nemaz nav uzsākti.
Pētījuma gaitā raidījums atklāja septiņus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, Sadales tīkliem padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi uzsāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par pieckāršo cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro OIK maksājumos nākamajos 10 gados.