10.oktobrī tiek atzīmēta Pasaules psihiskās veselības diena, tāpēc oktobra nedēļa pirms tās jau vairākus gadus tiek veltīta, lai akcentētu cilvēka emocionālo veselību. Gan psihiskās, gan fiziskās veselības saglabāšanā milzīga nozīme ir cilvēka spējai tikt galā ar grūtībām un veidot emocionāli veselīgu gaisotni savā ģimenē, darbā un apkārtējā vidē.
Emocionālā veselība ir tā, kas liecina par cilvēka spējām pilnvērtīgi just, domāt un uzvesties, adekvāti reaģējot gan uz panākumiem, gan zaudējumiem, pēc iespējas mazāk paļaujoties stresa ietekmei. Tajā pašā laikā mūsdienās dažāda stresa ietekme ir gandrīz nemitīga ik dienas, kas veido pamatu emocionāliem traucējumiem. Tāpēc svarīgi ir sabiedrībā apzināties emocionālās veselības nozīmi, kā arī savlaicīgi pievērsties tās saglabāšanai un uzlabošanai.
Psiholoģiskā konsultēšana
Psiholoģisko konsultēšanu drīkst veikt kompetents speciālists ar atbilstoši iegūtu izglītību, saskaņā ar Psihologu darba ētikas kodeksu, garantējot pilnīgu konfidencialitāti.
Psihologs strādā ar cilvēku, kurš ir sastapies ar aktuālām dzīves grūtībām, piemēram, nonācis sarežģītas izvēles priekšā, radušies samezglojumi šaurākā vai plašākā attiecību lokā, atrodas zaudējuma (tuva cilvēka, darba, attiecību, veselības) pārdzīvojuma norisē vai ir līdzatkarības attiecībās. Dažādu dzīves grūtību saraksts, kad cilvēks nejūtas labi, izjūt emocionālo diskomfortu (trauksmi, nemieru, uzmācīgas negatīvas domas), var būt ļoti garš. Uz psiholoģisko konsultēšanu mēdz nākt arī cilvēki, kuri vienkārši vēlas izzināt sevi, noorientēties profesionālās izvēlēs, attīstīt un pilnveidot savu personību. Psiholoģiskās konsultēšanas procesa pamatā ir orientēšanās uz klienta resursu apzināšanos, virzību laika aspektā uz tagadni un nākotnes perspektīvu.
Psiholoģiskās konsultēšanas norise
Pirmā tikšanās reize ir kontakta nodibināšana ar klientu un iepazīšanās ar sūdzībām. Tālāk svarīgs solis ir klienta problēmas noformulēšana, konsultatīvā mērķa izvirzīšana. Atbilstoši problēmai un izvirzītam mērķim, ar klientu tiek noslēgts kontrakts vai vienošanās par aptuveno konsultāciju skaitu, vietu un laiku. Ir reizes, kad cilvēku interesē kāds šaurs, konkurēts jautājums, tad var būt arī viena tikšanās reize. Parasti konsultatīvais process ir 3-10 reizes, bet sarežģītākos gadījumos – arī vairāki mēneši, tiekoties reizi nedēļā. Konsultācijas ilgums – 50 minūtes.
Psiholoģisko konsultāciju var saņemt individuāli, sākot jau no pusaudžu vecuma. Iespējamas arī konsultācijas pāriem, visai ģimenei.
Personības pilna psiholoģiskā izpēte
Pilna psiholoģiskā izpēte ietver:
- kognitīvo procesu izpēti (uzmanība, uztvere, atmiņa, domāšana);
- personības un emocionālās sfēras izpēti.
Kam tas būtu noderīgi?
- Pēc ārsta norīkojuma, atzinums, kas tiek izsniegts pēc pilnas psiholoģiskās izpētes, var būt nepieciešamas, nosakot vai pagarinot invaliditātes grupu (izskatīšanai DEĀK), vai arī nosakot indivīda rīcības spējas.
- Nereti šāda izpēte ir vajadzīga pēc ārsta psihiatra vai neirologa ieteikuma, lai precizētu (diferencētu) diagnozi, vai noteiktu ārstēšanas procesa dinamiku, kas palīdzētu gadījumos, kad nepieciešama ārstnieciskās stratēģijas korekcija, no kuras atkarīgs, cik ātri un efektīvi cilvēks tiks galā ar veselības traucējumiem.
- Pilna psiholoģiskā izpēte var interesēt arī cilvēkus, kuri paši vēlas zināt par minēto procesu norisi, kas var palīdzēt gan profesijas izvelē, gan personības attīstības potenciāla apzināšanā.
Klientam jārēķinās ar aptuveni divu stundu konsultāciju, kurā parasti tiek izmantotas aptuveni 10 metodikas, kā arī ierosināts konkrēts «mājas darbs». Rezultātu apstrāde, atzinuma sagatavošana un izsniegšana klientam tiek nodrošināta pēc nedēļas.
Personības (daļēja) izpēte
Personības izpēte ietver:
- personības emociju – gribas sfēras izpēti.
Kam tas būtu noderīgi?
- Ja cilvēks vēlas labāk sevi iepazīt, apzināties savus resursus un personības potenciāla attīstības iespējas, stratēģijas.
- Nereti šis izpētes veids palīdz noteikt psiholoģiskās korekcijas nepieciešamību ilgstošākā psihoterapijā. Tādos gadījumos konsultants dalīsies informācijā par piemērotākiem psihoterapijas veidiem, vai ārstu psihiatru/neirologu konsultācijām.
Klientam jārēķinās ar aptuveni stundas darbu, kurā parasti tiek izmantotas vairāk projektīvas psihodiagnostikas metodikas un saruna, kā arī konkrēta «mājas darba» izpildīšana. Rezultātu apstrāde, atzinuma sagatavošana un izsniegšana klientam tiek nodrošināta pēc nedēļas.
Rūpējoties par emocionālo veselību, arī klīnikā «DiaMed» turpmāk tiek piedāvātas psihologa konsultācijas, personības izpēte un psihodinamika. Psihologs specializējies gan pieaugušo, gan bērnu un ģimeņu konsultēšanā.
Klientu servisa kontakti: 27873073; 29210586; 67471788
E-pasts: [email protected]