Sērijveida dzīvokļu tirgū pēdējos mēnešos vērojamas stabilizācijas pazīmes, taču plānotais nekustamā īpašuma nodoklis dzīvojamām platībām nekādi nesekmēs tirgus aktivitāti
Tā uzskata Arco Real Estate speciālisti. Pēdējo mēnešu dati liekot secināt, ka sērijveida dzīvokļu cenas sāk stabilizēties, kaut gan joprojām ir vērojams neliels kritums — jūlijā par 2.8 %, bet augustā — par 1.2 %. Būtisks cenu kritums tuvākajos mēnešos nav gaidāms, prognozē kompānija.
Ņemot vēra cenu krituma tempa samazināšanos, kā arī objektu piedāvājuma skaita stabilizāciju varēja prognozēt nelielu cenu pieaugumu, taču līdz brīdim, kad valdība pieņēma lēmumu par nekustama īpašuma nodokļa piemērošanu dzīvojamajām platībām, vērtē Arco Real Estate valdes loceklis, vērtēšanas nodaļas vadītājs Maris Laukalējs. Viņaprāt, šāds nodoklis pēc būtības ir tiešām efektīvs nodoklis ne tikai budžeta situācijas uzlabošanai, bet galvenokārt kā nekustamā īpašuma tirgus regulējošs mehānisms. Strauji pieaugot īpašuma tirgus vērtībām, ar šī nodokļa likmju palielināšanu iespējams novērst «burbuļa» rašanos. Savukārt tad, kad tirgū valda stagnācija, pazeminot likmi, iespējams veicināt tirgu kā tautsaimniecības nozares aktivizēšanos.
«Diemžēl līdzīgi kā valdības «pretinflācijas» programmas pieņemtie nodokļi un nodevas, tā arī šī nodokļa ieviešana dzīvojamajām platībām šobrīd tiek pieņemta galīgi neatbilstošā situācijā. Šobrīd un vismaz nākamgad tirgus joprojām būs neaktīvs, ar lejupejošu tendenci daudzos segmentos. Nodokļa ieviešana dzīvojamām platībām šādā situācijā vēl vairāk iesaldēs nekustamā īpašuma tirgu, bet būtiskākais — nekustama īpašuma īpašniekiem nebūs izvēles iespējas. Nespējot samaksāt nodokli, viņi nevarēs īpašumu pārdot par kaut cik adekvātu cenu. Ja šī nodokļa nepieciešamību nosaka kādi ārēji faktori, tad tas jāpieņem, taču likmei tuvākajos gados jānosaka atbilstoši gan iedzīvotāju maksātspējai, gan nekustamā īpašuma nozares attīstības stadijai — likmei tuvākajos gados jābūt ievērojami simboliskai tiem nekustamajiem īpašumiem, kur dzīvo lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa, savukārt nosakot tā saucamo progresīvā nodokļa likmi īpašumiem, piemēram, no 150 000 latiem.
Līdz ar to nekustamā īpašuma dzīvokļu tirgus segmenta vārgo stabilizāciju ievērojami ietekmē valsts nodokļu politikas tālākā attīstība, kā rezultātā vismaz līdz nodokļa likmes pieņemšanas brīdim turpināsies lēna cenu samazināšanās 1 – 3 % apmērā mēnesī,» uzskata Māris Laukalējs.