Saistībā ar Eiropas Komisijas veiktajiem pretpasākumiem Krievijas embargo, otrdien, valdība apstiprināja izmaiņas Ministru kabineta noteikumos par kārtību, kādā tiek administrēti un uzraudzīti tirgus intervences pasākumi augkopības un lopkopības produktu tirgū, lai paplašinātu to produktu klāstu, uz kuriem var attiecināt atbalstu privātai uzglabāšanai.
Tradicionāli privātā uzglabāšanā ES dalībvalstīs var likt tādus ilgstoši uzglabājamus piena produktus kā sviests, vājpiena pulveris un sieri ar aizsargātiem cilmes vietu nosaukumiem vai aizsargātām ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm, skaidro Zemkopības ministrija. Taču eksportā uz Krieviju lielākā nozīme bija citu sieru (tai skaitā, svaigo sieru) eksportam. Tādēļ Eiropas Komisija (EK) lēma atvērt ārkārtas atbalstu arī dažādu sieru, un - pēc Latvijas īpaša pamatota lūguma - arī saldēta biezpiena privātai uzglabāšanai.
Pašreiz regulas paredz, ka atbalstu piešķirs par produktu izņemšanu no tirgus (privātu uzglabāšanu) uz laiku no 2 mēnešiem (sieriem) vai 3 mēnešiem (sviestam un vājpiena pulverim) līdz 7 mēnešiem. Atbalstu produktu ražotājam izmaksā pēc uzglabāšanas perioda beigām, savukārt iesniegumus privātai uzglabāšanai varēs iesniegt līdz šā gada 31.decembrim. Tādējādi, var secināt, ka produktu privātās uzglabāšana shēma darbosies maksimāli līdz 2015.gada jūlijam.
Regulā noteiktais ES atbalsta apmērs sviesta privātai uzglabāšanai: 18,93 eiro par uzglabāšanā novietota produkta tonnu (fiksētām uzglabāšanas izmaksām); 0,28 eiro par tonnu dienā (līgumiskai uzglabāšanai).
Līgumā noteiktā sviesta uzglabāšana var ilgt no 90 dienām līdz 210 dienām; šo laikposma ilgumu izvēlas uzņēmums, kas produktu uzglabās.
ES atbalsta apmērs vājpiena pulvera privātai uzglabāšanai ir 8,86 eiro par uzglabāšanā novietota produkta tonnu (fiksētām uzglabāšanas izmaksām); 0,16 eiro par tonnu dienā (līgumiskai uzglabāšanai).
Līgumā noteiktā vājpiena pulvera uzglabāšana var ilgt no 90 dienām līdz 210 dienām; šo laikposma ilgumu izvēlas uzņēmums, kas produktu uzglabās.
ES atbalsta apmērs sieru privātai uzglabāšanai ir 15,57 eiro par uzglabāšanā novietota produkta tonnu (fiksētām uzglabāšanas izmaksām); 0,40 eiro par tonnu dienā (līgumiskai uzglabāšanai).
Līgumā noteiktā siera uzglabāšana var ilgt no 60 dienām līdz 210 dienām; laika posma ilgumu izvēlas uzņēmums, kas produktu uzglabās.
Latvijā uz šā gada 11.augustu bija reģistrēti 9977 svaigpiena ražotāji – piegādes kvotas īpašnieki, kuriem bija tiesības pārdot svaigpienu pārstrādei.
Noteikumu projekta tiesiskais regulējums var ietekmēt piena pārstrādes uzņēmumus, ļaujot samazināt produktu piedāvājumu tirgū un sekmējot tirgus cenu līmeņa uzlabošanos, norāda ZM. Līdz ar to savukārt tiesiskā regulējuma ietekme teorētiski var sasniegt svaigpiena ražotājus, kuriem varētu palielināties svaigpiena iepirkuma cena.
Noteikumu projekta tiesiskais regulējums radīs papildus administratīvo slogu uzņēmumiem, kas izmantos privātās uzglabāšanas atbalsta shēmu, jo būs nepieciešams aizpildīt un iesniegt iesniegumu veidlapas, slēgt līgumu ar Lauku atbalsta dienestu, atļaut veikt kontroles, kā piemērus min ZM.
Tomēr pašlaik ir grūti novērtēt ietekmes apmērus, jo nav zināms, cik plaši Latvijas uzņēmumi izmantos privātās uzglabāšanas atbalsta shēmu.
Privātās uzglabāšanas pasākumus finansē no ES budžeta.