Dzīvojamo māju pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmums SIA Hausmaster, vērsies pie Latvijas Republikas tiesībsarga pēc palīdzības, meklējot risinājumus iedzīvotāju parādu problēmas risināšanā un ar lūgumu izskatīt a/s Rīgas siltums un SIA Rīgas ūdens prasību tiesiskumu par neatgūstamo parādu segšanu no citu dzīvojamās mājas iedzīvotāju līdzekļiem.
Uzņēmums sazinājies ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem a/s Rīgas siltums un SIA Rīgas ūdens, kurus aicinājis kopīgi risināt neatgūstamo parādu problēmu Rīgā. Hausmaster skaidrojis radušos situāciju, uzsverot, ka daļa iedzīvotāju parādu par komunālajiem pakalpojumiem ir uzskatāmi par neatgūstamiem fizisko personu un juridisko personu maksātnespējas rezultātā, un lūdza abiem pakalpojumu sniedzējiem sniegt atbildi, kam šādā gadījumā ir jāuzņemas pakalpojumu apmaksa.
Apsaimniekotājs norāda, ka no abiem uzņēmumiem saņēmis visai lakoniskas atbildes – gan Rīgas ūdens, gan a/s Rīgas siltums skaidrojuši, ka rēķini ir jāapmaksā pilnā apmērā, ievērojot to termiņus. Par rēķinu apmaksu ir atbildīgi pakalpojuma saņēmēji, kas šajā gadījumā ir dzīvojamo māju kopīpašnieki, proti visi dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki.
Tā kā apsaimniekotājs paskaidrojošu atbildi par dzīvojamo māju parāda neatgūstamo daļu, par ko tiek aprēķināta arī soda nauda, neesot saņēmis, ticis pieņemts lēmums vērsties pie tiesībsarga.
Apsaimniekotājs skaidro, ka pie tiesībsarga vērsies ar jautājumu, vai šādos gadījumos ir likumīgi pieprasīt īpašnieku solidāro atbildību. «Mēs neuzskatām, ka apzinīgiem un godprātīgiem īpašniekiem ir ar saviem personīgajiem līdzekļiem vēl papildus jāmaksā par kaimiņu parādiem. Tāpat arī nedomājam, ka ir tiesiski pielietot tādus sodu mērus kā, piemēram, pakalpojuma atslēgšana visai dzīvojamai mājai,» skaidro Hausmaster valdes locekle Inese Volodina.
Uzņēmums atzīst, ka šī ir jau ieilgusi problēma, kas jārisina valstiskā līmenī, un kaut arī Saeimā jau ilgu laiku tiek skatīti dažāda veida priekšlikumi, virzība uz priekšu nav notikusi, bet šāda veida parādi aug arvien lielāki. «Mēs apzināmies, ka veidojas neapskaužama situācija visām iesaistītajām pusēm. Tomēr uzvelt visu problēmu nastu uz dzīvojamo māju īpašniekiem, kuriem vienkārši nav paveicies ar kaimiņiem, nav risinājums, un nav ne tiesiska, ne ētiska rīcība,» norāda I. Volodina.
Reaģējot uz SIA Hausmaster iniciatīvu, tiesībsargs pieprasījis viedokli par a/s Rīgas Siltums un SIA Rīgas Ūdens draudu tiesiskumu Ekonomikas un Tieslietu ministrijām, kas ir atbildīgas pa mājokļa un tiesību politikas veidošanu. Pēc atbilžu saņemšanas no ministrijām, tiesībsargs izteiks savu viedokli.