Aizvadītajā gadā vairāk darba devēju ir izmantojuši prēmijas labāko darbinieku papildu motivēšanai, vēsta laikraksts Dienas bizness.
Pēdējo gadu laikā prēmēšanas pieeja uzņēmumos ir būtiski pārskatīta, norāda SIA Fontes Vadības konsultācijas Pētījumu grupas vadītāja, valdes locekle Inga Bērziņa.
«Ekonomikas lejupslīdes gados prēmijas praktiski netika izmaksātas, jo uzņēmumi centās saglabāt pamatalgas nemainīgas un nodrošināt darbiniekiem stabilitātes sajūtu. Taču, sākot no pagājušā gada, gandrīz katrs otrais uzņēmums atkal pārskata prēmēšanas pieeju modeļus. Bieži pamatalgas pieauguma vai tuvināšanas agrākajam līmenim vietā tiek sniegta iespēja nopelnīt lielāku atalgojuma mainīgo daļu. Šādā veidā darbinieks vairāk tiek iesaistīts atbildībā par uzņēmuma darbību, un uzņēmēji saglabā zemāku fiksēto izdevumu riska līmeni ekonomikas nelabvēlīgas attīstības gadījumā.»
2011. gadā prēmijas tika izmaksātas aptuveni 65% uzņēmumu, liecina Fontes ikgadējais atalgojuma pētījums, kurā piedalījās 241 organizācija. Iepriekšējā gadā šis rādītājs bija ap 50%. «Protams, ne visos uzņēmumos finanšu situācija ir stabilizējusies un uzlabojusies. Aptuveni vēl 10% uzņēmumu prēmijas ir iespējams nopelnīt, bet neizdevās sasniegt mērķus, lai tās saņemtu,» skaidro I. Bērziņa.
Pēc Hay Group informācijas, 83% organizāciju pastāv formālas prēmiju sistēmas, kas attiecas uz visām funkcijām. Salīdzinot ar pirmskrīzes periodu, organizāciju skaits, kurās pastāv prēmiju sistēmas, ir ievērojami audzis, pauž Hay Group atalgojuma informācijas pakalpojumu biznesa vadītāja Latvijā Līga Rode.