ASV miljardieris Mišels Dels, kopā ar investīciju kompāniju Silver Lake, gatavojas atpirkt paša dibināto datoru ražotāja Dell akcijas. Darījuma vērtība aplēsta 24,4 miljardu ASV dolāru.
Dell iegādes darījumu finansē Silver Lake pārstāvētie investori, kā arī kredītlīdzekļu piesaistīšana no tādām bankām kā Barclays, Credit Suisse un RBC Capital Markets. Dell divus miljardus ASV dolāru aizdevusi arī kompānija Microsoft, kas tehnoloģiju ekspertiem licis runāt par bīstamu spēli.
Komentējot darījumu, kompānija Microsoft, norādījusi, ka ir apņēmības pilna nodrošināt personālo datoru ekosistēmas sekmīgu attīstību un izlēmusi investēt veidos, kas ekosistēmu sagatavos nākotnei. Microsoft arī uzsver, ka veltīs līdzekļus savu partneru atbalstīšanai.
Dell tika dibināta 1984. gadā, bet 1988. gadā jau spēja piesaistīt investorus. Aizvadītā gadsimta deviņdesmitajos gados Dell nostiprināja savas pozīcijas un 2001. gadā jau kļuva par pasaulē lielāko datoru pārdevēju. Tomēr nākamajā desmitgadē Dell ietekme sāka samazināties.
Microsoft iesaistīšanos Dell īpašnieku maiņā ar apjomīgo aizdevumu, atsevišķi tehnoloģiju speciālisti vērtē kā bīstamu soli. Kļūšana par Dell kreditoru var likt Microsoft uz Dell skatīties labvēlīgāk un padarīt to par savu mīļāko partneri, raksta laikraksts The Wall Street Journal. Analītiķi norāda, ka Microsoft izmantos Dell, lai panāktu izdevīgākus nosacījumus attiecībās ar citām datoru ražošanas kompānijām. «Microsoft ir šķērsojis Rubikonu un attiecības ar datoru ražotājiem vairs nebūs tādas kā iepriekš,» sacīja bijušais Microsoft administrators Bred Silverbergs.
Tikmēr citi eksperti atzīmē, ka Microsoft aizdevuma piešķiršana, nevis tieša iesaistīšanās pārdošanas darījumā, liecina par tehnoloģiju kompānijas nevēlēšanos padarīt kādu noteiktu ražotāju par favorītu, atsaucoties uz ekspertu sacīto, raksta Bloomberg. Monness Crespi Hardt & Co. analītiķis Džefrijs Fidakaro (Jeffrey Fidacaro) norāda, ka aizdodot naudu, nevis, piemēram, kļūstot par akcionāru Microsoft samazina savu dalību Dell un var ievērot neitrālu pozīciju.
Eksperti tomēr atgādina 2011. gadu, kad līdzīgā veidā Microsoft pavēstīja, ka noslēgusi sadarbības līgumu ar Somijas mobilo telefonu ražotāju Nokia. Tuvās attiecības joprojām saglabājušās.