Pēdējo divu dienu laikā 116 ASV akciju indeksā Standard&Poor’s 500 iekļauto akciju cenas sasniegušas pēdējo 52 nedēļu augstāko līmeni, vērtspapīru tirgiem pirms gada beigām piedzīvojot uzrāvienu, liecina MarketWatch apkopotie dati.
Pirmdienu Standard&Poor’s 500 noslēdza, sasniedzot rekordaugstu atzīmi jau trešo tirdzniecības sesiju pēc kārtas. Indekss šajā gadā ir palielinājies par 12%, bet kopā ar reinvestētajām dividendēm – par 14%. Tas ir lielisks rezultāts, ņemot vērā, ka laika posmā no 20. septembra līdz 15. oktobrim indeksa vērtība saruka par 7%.
Akciju cenas kāpj un indekss kļūst aizvien dārgāks, patlaban tirgojoties 14,3 reižu pret 2016. gada ieņēmumu aplēsēm. Tas ir vairāk nekā 13,5 pirms gada un 11,1 pirms diviem gadiem.
Ir vairāki faktori, kas liek Standard&Poor’s 500 sasniegt jaunus augstumus, tostarp, finanšu rezultātu kāpums daudziem uzņēmumiem, lielais ASV no jauna radīto darbavietu skaits, kas jau deviņus mēnešus pārsniedz 200 tūkstošus, citi pozitīvi ekonomikas dati, kā arī vēsturiski zemās procentu likmes.
ASV Federālo Rezervju sistēma nesen noslēdza savus kvantitatīvās mīkstināšanas programmas iepirkumus, un tirgus dalībnieki paredz, ka tā nākamgad sāks celt likmi, kas kopš 2008. gada tiek turēta rekordzemā līmenī 0-0,25%. Tomēr pasaulē aizvien ir finansējuma pārpilnība, jo Eiropas Centrālās bankas un Ķīnas Centrālās bankas spertie soļi pagājušajā nedēļā liecina, ka nauda turpinās ieplūst ASV investīcijās.
Ja FRS nākamgad sāks celt likmes, bet citas centrālās bankas savējās pazeminās, ASV dolāra vērtība var pakāpties, kaitējot ASV eksportam. Rafferty Capital Markets eksperts Ričards Bovs norāda, ka FRS nevar spert jaunus soļus, kas kaitēs tirdzniecībai un palēninās IKP izaugsmi. Viņi to zina, tādēļ, pēc eksperta domām, tuvākajā laikā, likmes necels. Tas norāda arī uz akciju cenu kāpumu ASV, un centrālo banku rīcība bija viens no iemesliem, kādēļ eksperti paredz, ka nākamgad akciju cenas turpinās strauji augt. Tomēr investoriem ir jābūt uzmanīgiem, jo straujais kāpums, kas vairāk balstīts uz naudas pārpilnību tirgū, nevis pārdošanas un ražošanas apjomu pieaugumu, var pēkšņi pārvērsties dramatiskā kritmā.