Līdz šim "Buildit" ir īstenojis četras akselerācijas programmas un veicis 23 investīcijas; katrā no uzņēmumiem investēti līdz 50 tūkstošiem eiro un kopējā summa tuvojas 900 tūkstošiem eiro.
Tālākas investīcijās 11 komandas piesaistījušas vairāk nekā vienu miljonu eiro. Aptuveni puse no visām akseleratorā uzņemtajām komandām līdz šim ir bijušas no Latvijas.
"Interese visu laiku ir diezgan stabila, katru reizi saņemam aptuveni 300 pieteikumus no daudzām pasaules valstīm. Pēdējās programmās vairāk komandu bijis no Igaunijas un citām tuvējām valstīm. Ir interese arī no Indijas un Amerikas, bet cilvēkiem ir pārāk grūti te nokļūt, tāpat komandām no tālām valstīm ir gandrīz neiespējami atvērt bankas kontu Latvijā. Tikai atsevišķos gadījumos veicam pārrunas un motivējam komandu pārcelties, jo zinām, ka tas būs grūti. Tas samazina mūsu izvēles iespējas un tāpēc vairāk skatāmies uz Baltiju un Eiropu, ar atsevišķiem izņēmumiem – arī Gruziju, Krieviju, Baltkrieviju," saka Matīss Neimanis, "Buildit" partneris.
Starp līdz šim veiksmīgākajiem projektiem viņš min vietējo uzņēmumu "Roboeatz", kas strādā ar robotisko roku, kas gatavo ēdienu. Piemēram, ja cilvēks ātrās ēdināšanas iestādē pasūta ēdienu un viņam to pasniedz cilvēks, šis uzņēmums ir izstrādājis risinājumu, kur to var darīt robotiskā roka. "Roboeatz" ir uzņemts "ABB" akselerācijas programmā.
"Labi veicas arī citiem vietējiem uzņēmumiem – sporta tehnoloģiju uzņēmumam "xTimer", kas izstrādā laika mērīšanas sistēmu sportistiem, sporta treniņu robotam "Winmill", kā arī mākslīgā intelekta mobilajai lietotnei "Asya", kas analizē lietotāja balsi sarunu laikā un sniedz ieskatu to kvalitātē, lai cilvēki uzlabotu savas komunikācijas spējas," saka M. Neimanis.
Viņš izceļ arī ceļotājiem domātas silikona elektriskās zobubirstes "PomaBrush" izstrādātājus no Krievijas. Uzņēmumam šobrīd norit pūļa finansējuma kampaņa "Kickstarter' platformā, kurā piesaistīti jau 330 tūkstoši dolāru. M. Neimanis priecājas, ka ir uzņēmumi no ārzemēm, kas ir pabeiguši akselerāciju, bet turpina darbu Latvijā, piemēram, "Lastbit" no Indijas. Lai gan investoru prasības dēļ ir atvērts uzņēmums ASV, saikne ar Latviju neesot zudusi un meitasuzņēmums arvien ir te. Tāpat arī citi uzņēmumi te ir ieguvuši PVN maksātāja statusu un nepazūd pēc programmas beigām.
"Buildit" pavasara programma noslēdzās Covid-19 ēnā, tomēr M. Neimaņa skatījumā šajā situācijā kopumā plusu bija vairāk, nekā mīnusu. Līdz ar ārkārtas situācijas sākumu akselerators bija gatavs darbam virtuālā vidē. Viss noritēja veiksmīgi un tika nolemts, ka arī nākamā programma būs daļēji virtuāla.
"Mums ir četru mēnešu programma un plānots, ka katru mēnesi būs divas nedēļas virtuālās akselerācijas un divas nedēļas klātienē "Buildit" telpās. Virtuālā komponente dod iespēju vieglāk piedalīties ārzemju komandām. Tāpat komandām, kur ir vairāk cilvēku, ir vieglāk organizēt tikšanos ar mentoriem, jo virtuāli šādās sanāksmēs var piedalīties visi, jo klātienē praktizējam, ka mentoringa sesijās piedalās divi cilvēki no uzņēmuma. Tas ir ērtāk arī mentoriem, jo eksperts var atrasties jebkur, kur vien ir internets," saka M. Neimanis. Nākamā akselerācijas programma sāksies septembra beigās. Ideālais plāns paredz uzņemt 15 komandas, bet parasti programmu absolvē un "Buildit" investē septiņos līdz astoņos uzņēmumos.
Kopš pavasara "Buildit" ir konkursa "Prototron" partneris. Jauniem uzņēmumiem, kas grib attīstīt prototipu, tas sniedz finansējumu bez saistībām. Jaunizveidotā sadarbība ļauj "Buildit" komandai noskatīt tehniskas idejas Latvijā, kuras ar laiku varētu uzņemt akseleratorā.
Tāpat nesen "Buildit" ir kļuvis arī par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) zināšanu un inovāciju kopienas "EIT Manufacturing" kontaktpunktu Latvijā, sniedzot dažāda veida atbalstu jauniem uzņēmumiem un veicināt jaunu uzņēmumu rašanos.
Līdzīgi kā "Overkill Ventures" un "Commercialization Reactor Fund", "Buildit" sniedz attīstības finanšu institūcijas "Altum" līdzfinansētus akselerācijas pakalpojumus. Šāds atbalsts turpināsies līdz 2021. gadam un iepriekš bija paredzēts, ka katrs fonda pārvaldnieks izsludinās piecas uzņemšanas, kurās kopumā varēs piedalīties 150 uzņēmumi un jaunuzņēmumu komandas.
Akselerācijas fondu pārvaldnieku komandām, kuras publiskā atlasē izraudzījās "Altum", no Eiropas Reģionālā attīstības fonda un publiskā finansējuma paredzēti 15 miljoni eiro. Papildus tam fondu pārvaldnieki ir piesaistījuši 1,35 miljonus eiro no privātajiem investoriem, kas atbalsta apjomu palielina līdz 16,35 miljoniem eiro.