Cik «latvisks» ir viens no Latvijā populārākajiem saldējumiem Pols šokolādes glazūrā? Galvenā sastāvdaļa piens esot vietējais, taču izrādās, ka pats saldējums ietērpts šokolādē no Zviedrijas un uzstutēts uz kociņa no Ķīnas, vēsta laikraksts Diena.
Labākā situācijā esot dažos veikalos pat vairāk pirktais tā paša uzņēmuma - Rīgas piena kombināta - ražotais Tio plombīra saldējums vafeļu glāzītē, jo ne tikai galvenās sastāvdaļas, bet arī ietērps - vafele - ražots Latvijā. Taču to, kā veidojas visvairāk pirkto saldējumu cena un kas veido to lielākās izmaksas, ražotāji neatklājot, tas esot komercnoslēpums.
Atklājot šādus skaitļus, varot tikt zaudētas priekšrocības attiecībā pret konkurentiem.
Skrīveru mājas saldējuma pārstāve Lelde Sotniece bijusi atklāta, norādot, ka saldējuma ražošanas izmaksas, vismaz mājas saldējuma ražotājiem, veido trīs procentuāli ļoti līdzīgas daļas - izejvielas, tad elektrība un transports, kā arī darbs un nodokļi. Viņa gan piebildusi, ka pēdējām divām daļām esot tendence sadārdzināties.
Rīgas piena kombinātā atklāts, ka piens un krējums, ko izmanto Pola ražošanā, ir vietējais, bet šokolāde glazūrai atvesta no Zviedrijas, jo Latvijā tādu neražo. Lielākā saldumu un šokolādes ražotāja Laima pārstāvji, jautāti, kāpēc tepat nevar ražot šokolādi Pola glazūrai, atbildējuši: «Padomju laikos RPK iepircis Laimas ražoto kakao pulveri. To var izmantot gan glazūras, gan šokolādes saldējuma ražošanai. Pēdējos gados RPK nav vērsies uzņēmumā ar aicinājumu piedalīties piegādes tenderī.»
Pārsteidzoši, bet saldējuma kociņi uz Latviju ceļo no tālās Ķīnas, raksta Diena. Dmitrijs Dokins, Food Union saldējuma segmenta vadītājs, iezīmējis nozares kopējās iezīmes - pat ja uz kociņiem būtu spiesti Zviedrijas un Norvēģijas zīmoli, kociņi tik un tā tiekot ražoti Ķīnā. Bet koksne, visticamāk, nākot no Krievijas mežiem, jo tie ir vistuvāk Ķīnai.