Pašlaik tiek darīts viss iespējamais, lai gaidāmajā ziemā gāze būtu pieejama pilnīgi visiem lietotājiem un nekādi administratīvi patēriņa ierobežojumi nebūtu nepieciešami, atzīmē Uldis Bariss, AS Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētājs.
Ja dabasgāzes piegāde ir traucēta, krīzes vadība notiek atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, kas paredz, ka ar gāzi primāri tiek apgādāti nodrošināmie lietotāji, tajā skaitā mājsaimniecības, publiskais sektors un siltumuzņēmumi, skaidro U.Bariss. Viņš nenoliedz, ka krīzes situācijā ar dabasgāzes patēriņa samazinājumu nāktos samierināties atsevišķiem rūpniekiem un ražotājiem, taču tas ir tikai plāns B.
Raugoties no šodienas viedokļa, gaidāmajā apkures sezonā nevajadzētu veidoties tik sliktai situācijai, ka gāzes apgādi kādai no patērētāju grupām vajadzētu būtiski ierobežot, teic Conexus valdes priekšsēdētājs, norādot, ka šobrīd primāri tiek strādāts pie plāna A, kas paredz ar nepieciešamo gāzi nodrošināt visus lietotājus. Ja Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) aizpildīšana turpināsies tādā pašā tempā, un, ja Somija daļēji savu patēriņu ziemas otrajā pusē varēs nodrošināt, izmantojot jauno sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināli, ļoti kritiskai situācijai šajā apkures sezonā nevajadzētu veidoties, spriež U.Bariss.
Fragments no intervijas
Pašlaik reģionā valda liela nenoteiktība par gāzes piegādēm no Krievijas rudenī un ziemā, situāciju neuzlabo arī Krievijas gāzes koncerna Gazprom nesenais paziņojums par gāzes eksporta pārtraukšanu uz Latviju. Kā šis faktors varētu ietekmēt gāzes krājumu veidošanu?
Jāsāk ar to, ka, vērtējot apgādes drošības scenārijus, šosezon savos aprēķinos mēs neiekļāvām iespējamās dabasgāzes piegādes no Krievijas. Mēs saprotam, ka drošā veidā uz šo avotu paļauties nevaram, tāpēc ir jānodrošina gāzes piegāde no tādiem avotiem, ko mēs kontrolējam. Šī iemesla dēļ šajā krātuves iesūknēšanas sezonā mūsu reģions ir koncentrējies uz piegādēm no Klaipēdas LNG termināļa, tāpat ļoti ceram, ka rudenī darbu sāks Somijas un Igaunijas peldošais LNG terminālis.
Neraugoties uz to, saprotu, ka kaut kāds dabasgāzes apjoms, kas ir noglabāts Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK), tāpat nācis no Krievijas.
Taisnība, taču šie apjomi ir pavisam nelieli. Aprīlī un maijā piegādes nenotika, bet jūnijā un jūlijā šis apjoms sasniedza apmēram 25-30%. Jāpiebilst, ka mēs gan nevaram pateikt, vai komersanti, kas iegādājas gāzi no Krievijas, to noglabā krātuvē vai izmanto tiešajam patēriņam. Mēs redzam, cik gāzes ienāk vienotajā tirgus zonā, taču nav iespējams izsekot, kā šī gāze tālāk tiek izmantota. Galu galā mums visiem ir kopīgs katls.
Visu rakstu lasiet 9.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!