Jau šogad Rīgā 15 pašvaldību apsaimniekošanas uzņēmumu vietā varētu izveidot vienu apsaimniekošanas lieluzņēmumu. Tā uzdevums būs gādāt par ēku un pagalmu tīrību un labiekārtošanu neatkarīgi no tā, kam pieder dzīvojamais fonds, raksta Latvijas Avīze.
Pilsētas īpašuma komitejā jau apstiprināts lieluzņēmuma – SIA Rīgas namu pārvaldnieks – statūtu projekts. Paredzēts, ka jaunveidojamā uzņēmuma pamatkapitāls būtu 500 tūkst. Ls, kapitāla daļu turētājs ir Rīgas pašvaldība, bet kapitāla daļu turētāja pārstāvis – Rīgas domes priekšsēdētājs.
Uzņēmuma valdē būtu pieci locekļi, kurus amatos ievēlētu uz trim gadiem. SIA Rīgas namu pārvaldnieks sāktu darbu jau no šā gada 1. novembra. Līdzšinējie apsaimniekotāji – namu pārvaldes – netikšot likvidētas. Tās saglabās savu līdzšinējo atrašanās vietu, savukārt iedzīvotāji – pakalpojumu saņemšanas iespējas savas dzīvesvietas tuvumā.
Rīgas domē apgalvo, ka, apvienojot 15 namu pārvaldes vienā uzņēmumā, rīdziniekiem būšot lieli ieguvumi. Uzlabosies apkalpošana. Samazināsies administratīvais aparāts. Būs vienota grāmatvedība, tehniskie līdzekļi, kā arī visā Rīgas teritorijā vienots dispečeru dienests, kas strādās pēc vienotiem noteikumiem.
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis norāda – namu pārvalžu apvienošanas ideja ir kā nūja ar diviem galiem. Ja Rīgas domē būtu ieinteresēti to darīt, tā varbūt izdotos samazināt pārvaldes birokrātisko aparātu un nostiprināt ar zaudējumiem strādājošās namu pārvaldes ekonomiskās krīzes laikā. Iespējams, tā samazinātos apsaimniekošanas izdevumi iedzīvotājiem.
Taču šī ideja ir pretrunā ar līdzšinējo apsaimniekošanas politiku, kas aicina dzīvokļu īpašniekiem pašiem izvēlēties izdevīgāko apsaimniekotāju un apsaimniekošanas veidu. Iznākumā Rīgā varētu rasties vēl viens monopoluzņēmums, līdzīgi kā Rīgas ūdens vai Rīgas siltums.
Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš uzskata, ka pašvaldībai vispār nebūtu jānodarbojas ar citiem īpašniekiem piederošu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu. Viņš pieļauj, ka nākotnē šis uzņēmums varētu tikt nodots privatizācijai. Pašlaik namu pārvalžu noteiktā nesamērīgi zemā apsaimniekošanas maksa izkropļo tirgu
V. Peipiņš domā, ka privātuzņēmums, iespējams, kādā brīdī paceltu iedzīvotājiem apsaimniekošanas maksu, tomēr tas rosinātu cilvēkus ātrāk dibināt dzīvokļu īpašnieku sabiedrības un izvēlēties citus, labākus apsaimniekotājus.