Pirmo reizi pēdējo deviņu gadu laikā visās trīs Baltijas valstīs mājsaimniecību finanšu aktīvi pārsniedz finanšu saistības, liecina jaunākais SEB Baltijas Mājsaimniecību apskats.
Ja Lietuvā mājsaimniecību finanšu aktīvi uzrādīja pozitīvu rezultātu jau kopš 2008. gada 4. ceturkšņa, tad Latvijā un Igaunijā šāds sadalījums vērojams pirmo reizi kopš 2004. gada. Jūnija beigās finanšu aktīvu apjoms Latvijā bija par 280 miljoniem latu lielāks nekā finanšu saistības.
Lai gan privātpersonu finanšu aktīvi, piemēram, noguldījumi, uzkrājumi pensiju fondos un citas finanšu investīcijas, turpina uzrādīt pieaugumu visās Baltijas valstīs, tomēr šī gada pirmajos sešos mēnešos visbūtiskākais finanšu aktīvu pieaugums bija Igaunijā – par 4,9%, bet vispieticīgākā izaugsme bija vērojama Lietuvā – tikai par 0,7%.
Latvijā mājsaimniecību kopējais finanšu aktīvu apjoms pusgada laikā palielinājies par 104 miljoniem latu, jūnija beigās sasniedzot 4,814 miljardus latu. Aiz noguldījumiem nākamais lielākais finanšu aktīvu apjoms uzkrāts pensiju 2. līmenī – aktīvu apjoms šā gada pirmajā pusē pieaudzis par 41,1 miljonu latu līdz 1,068 miljardiem latu. Arī citu finanšu aktīvu apjoms pakāpeniski pieaug. Privāto ilgtermiņa uzkrājumu (pensiju 3.līmeņa un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas kapitāla) apjoms pieaudzis par 11 miljoniem latu līdz 309 miljoniem latu.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis skaidro, ka mājsaimniecību finanšu aktīvu pieaugums lielā mērā saistīts ar iedzīvotāju ienākumu palielināšanos, ko ietekmē vidējās algas un vecuma pensijas palielināšanās, un bezdarba samazināšanās, kā arī uzkrājumu veidošanu sekmē ieguldījumiem labvēlīga vide. Tomēr atšķirīgo finanšu aktīvu pieauguma tempu Baltijas valstīs ietekmēja katras valsts specifiskie kultūras un ekonomiskie faktori: Lietuvā ir būtiski uzlabojies mājsaimiecību optimisms par savu nākotni, kā rezultātā iedzīvotāji mazāk atlicina līdzekļus uzkrājumiem nebaltām dienām. Igaunijā vēl arvien mājsaimniecības izjūt nepieciešamību parūpēties par finanšu drošības spilvenu.
Savukārt Latvijā līdz ar eiro ieviešanu liela daļa finanšu līdzekļu, ko iedzīvotāji līdz šim neturēja bankā, šobrīd tiek iemaksāti bankas kontos un depozītos, skaidro eksperts.
Viņš uzsver - tā kā mājsaimniecību finanšu saistību (kredītu un līzinga) apjoms gada pirmajā pusē turpināja samazināties – jūnija beigās finanšu saistības bija 4,534 miljardi latu, kas ir par 208 miljoniem latu mazāk nekā 2012. gada nogalē, tad mājsaimniecību finansiālā bilance kļuvusi pozitīva, un tā ir pirmā reize kopš 2004. gada. Jūnija beigās finanšu aktīvu apjoms bija par 280 miljoniem latu lielāks nekā finanšu saistības.