Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā pārkāpumi personas datu aizsardzībā konstatēti 127 gadījumos.
Ne vienmēr pārkāpuma fakta konstatēšana saistās ar sodu, jo regula paredz, ka uzraudzības iestādēm ir pieejami vairāki korektīvie līdzekļi, lai panāktu pārziņu rīcības atbilstību regulai, un sods ir tikai viens no līdzekļiem. «Līdz šim naudas sods piemērots 12 gadījumos un tā intervāls ir no 1400 līdz 7000 eiro,» saka Lāsma Dilba, Datu valsts inspekcijas (DVI) direktora vietniece.
Regula pieņemta 2016. gada aprīlī un ir spēkā jau kopš 2016. gada maija. Tās tiešas piemērošanas termiņš bija noteikts 2018. gada 25. maijs, lai būtu iespējams pārkārtot procesus atbilstoši tās prasībām. Pirmo pusotru gadu pēc regulas tiešas piemērošanas sākšanas DVI strādāja pie informēšanas un preventīvās darbības, īstenojot principu «konsultē vispirms». L. Dilba norāda, ka tiesiskais regulējums ir jauns, iespējams, ne vienmēr pietiekami skaidrs, tāpēc vispirms iestāde brīdināja par iespējamajiem pārkāpumiem un aicināja novērst, ja tādi bija pieļauti. Apzinoties iespējamās grūtības, DVI strādāja saudzīgā režīmā. Tomēr pakāpeniski notiek pāreja uz vairāk kontrolējošu un uzraugošu režīmu, jo sagatavošanās laiks bija diezgan garš.
Biežāk grēko mazie
Līdz šim DVI biežāk saskārusies ar pārkāpumiem no mazo un vidējo uzņēmumu puses. «Lielajos uzņēmumos pārkāpumi tiek konstatēti retāk, jo tiem ir vairāk resursu un, iespējams, arī augstāka motivācija, jo to apgrozījums un iespējamais sods ir lielāks. Maziem un vidējiem uzņēmumiem nepietiek resursu, varbūt tā ir arī nezināšana un orientēšanās uz savu biznesu. Taču domāju, ka arī mazajos uzņēmums šis jautājums sakārtosies,» pauž L. Dilba.
Arī SIA Datakom biznesa attīstības direktors Edijs Tanons teic, ka ir uzņēmumi, kam viss ir vislabākajā kārtībā un kas plānveidīgi ievieš uzlabojumus datu aizsardzībai, jo īpaši lielāki uzņēmumi, piemēram, bankas un telekomunikāciju kompānijas. «Liela daļa mazo un vidējo uzņēmumu ir uztaisījuši «juridiskas atrunas» dokumentos, kuros min, ka strādās un izpildīs visas prasības, kuras piesauktas regulas visos punktos. Taču, kolīdz sāc uzdot kādus vienkāršākus jautājumus, piemēram, vai ir pieeja tiesību kontrolei personu datiem un cik ilgi glabā rezerves kopijas, tad jau atbildi vairs var nesaņemt. Līdzībās runājot – daudzi uzņēmēji šobrīd uzskata, ka viss ir kārtībā, jo durvis ir aizslēgtas, bet to, ka ir vaļā logi un māja uzbūvēta no salmiem, uzreiz nevar pamanīt,» saka E. Tanons.
L. Dilba stāsta, ka DVI īsteno ES līdzfinansētu projektu, kas vērsts uz maziem un vidējiem uzņēmumiem un nepilngadīgām personām. Tā ietvaros būs desmit bezmaksas semināru cikls, kur tiks skaidrota regula un jautājumi, kas katram ir jāzina. Pēc tam, kad iegūta pamat- informācija, var izsvērt, vai ir nepieciešams piesaistīt speciālistu vai arī ir iespējams iztikt pašu spēkiem.
Visu rakstu lasiet 17. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!