Pēc pagājušajā nedēļā notikušās veiksmīgās cilmes šūnu transplantācijas operācijām, nākotnē, gada laikā, tiek plānots veikt aptuveni 1000 šādu operāciju. Viena transplantācijas operācija valstij varētu izmaksāt septiņus līdz desmit tūkstošus latu.
Latvijā pirmā cilmes šūnu transplantācija, diviem pacientiem, pēc pārciesta miokarda infarkta tika veikta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā. Šādas operācijas tiek veiktas tikai nedaudzās pasaules valstīs, raksta nra.lv.
Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis prognozē, ka nākotnē, pateicoties šai metodei, varēs ārstēt daudzas šobrīd nedziedināmas slimības. Viņš arī norāda, ka jau šobrīd pasaulē tiek veidotas šūnu bankas un audzēti orgāni, bet pēc 10 vai 20 gadiem varēs pārstādīt orgānus, kas būs audzēti no pacienta šūnām, novēršot jaunā orgāna atgrūšanas risku.
Miokarda infarkts ir akūta slimība, kas rodas, ja kāds sirds muskuļa rajons netiek apgādāts ar asinīm un atmirst. Slimību izraisa artērijā iekļuvis trombs, kas to aizsprosto. Pēc infarkta šūnas pašas neatjaunojas, un cilvēkam rodas sirds mazspēja, savukārt cilmes šūnas spēj radīt jaunas šūnas. Ja pēc operācijas nerodas sarežģījumi pacientam pēc sešiem deviņiem mēnešiem ir vesela sirds.
Tomēr, arī šūnu medicīnai ir trūkumi - pacientam var nepietikt šūnu no viņa kaulu smadzenēm vai zemādas taukiem. Lai novērstu problēmu notiek darbs pie šūnu bankas veidošanas.