Lai padarītu invaliditātes ekspertīzes veikšanu ātrāku un cilvēkiem ērtāku, Labklājības ministrija (LM) pilnveidojusi tās noteikšanas kārtību.
Lai atvieglotu ekspertīzes veikšanu cilvēkiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, plānots, ka to turpmāk varētu veikt bez paša cilvēka klātbūtnes. Tas būtu iespējams noteiktos gadījumos, kad cilvēkam ir konkrētas saslimšanas vai anatomiskie defekti.
Precizēti arī invaliditātes noteikšanas un tās termiņa beigu datumi. Par invaliditātes noteikšanas datumu plānots atzīt dienu, kad pieņemts lēmums par invaliditātes noteikšanu. Savukārt invaliditātes termiņš beigtos tajā datumā, līdz kuram noteikta invaliditāte.
Tas ļautu samazināt cilvēku rindas ārstu komisijās, jo patlaban invaliditāte tiek noteikta līdz konkrētā mēneša beigām. Tādējādi atkārtotas invaliditātes ekspertīzes veikšanai mēneša beigās ārstu komisijās veidojas lielas rindas, informēja LM.
Turklāt, lai nodrošinātu invaliditātes termiņa nepārtrauktību, paredzēts, ka atkārtotas ekspertīzes veikšanai nepieciešamie dokumenti būs jāiesniedz ne vēlāk, kā piecas dienas pirms invaliditātes termiņa beigām.
Lai no nākamā gada invalīdi, kuriem nepieciešama īpaša kopšana, varētu saņemt jauno kopšanas pabalstu, invaliditātes ekspertīzes kārtība papildināta ar kritērijiem īpašas kopšanas nepieciešamībai. Balstoties uz tiem, ārstu komisija varēs izsniegt šiem cilvēkiem pabalsta saņemšanai nepieciešamo atzinumu.
No nākamā gada 1.janvāra invalīdi ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuri pārsnieguši 18 gadu vecumu un kuriem nepieciešama īpaša kopšana, saņems jaunu valsts sociālo pabalstu 100 latus mēnesī. Šī pabalsta saņemšanai būs vajadzīgs atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību.
LM sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos par invaliditātes ekspertīzes kārtību Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā šodien, 8.novembrī, izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē. Par tiem vēl būs jālemj valdībai.