Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju mēnesī uzkrājumu veidošanai varētu atlicināt vien 10 līdz 20 latus, liecina dzīvības apdrošinātāja Vital Life pasūtītais socioloģiskais pētījums.
Jautāti par to, cik latus mēnesī varētu atvēlēt uzkrājumu veidošanai, 21.6% norādīja, ka spētu atlicināt tikai 10 līdz 20 latus, savukārt 17.3% respondentu prognozēja, ka no 21 līdz 50 latiem. Trešā populārākā atbilde (17% respondentu) bija "necik", bet 13.6% norādīja, ka uzkrājumu veidošanai atvēlamā summa atkarīga no katra mēneša ienākumiem. Tikai 8.2% Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi atlicināt vairāk nekā 100 latu mēnesī, lai veidotu uzkrājumus.
"Iegūtie rezultāti rāda, ka ir ļoti daudz tādu cilvēku, kas dzīvo no rokas mutē un nevar veidot uzkrājumus nebaltām dienām. Šāda situācija ir ļoti bīstama, jo nekad nevar paredzēt, kas notiks rīt un vai tad kāds lieks lats neglābs situāciju,” saka Vital Life filiāles vadītājs Latvijā Aivars Traidāss.
Savukārt jautājumā par to, kādā vecumā vajadzētu sākt krāt naudu, lai pensijas vecumā par iztiku nebūtu jādomā, dominēja divi viedokļi: 23.2% respondentu uzskatīja, ka jāsāk krāt 20 līdz 30 gadu vecumā, bet 20.2% norādīja, ka naudu krāt nevajag, jo par veciem cilvēkiem ir jārūpējas valstij.
Salīdzinoši liels respondentu skaits – 16.5% - pauda uzskatu, ka naudu jākrāj visu mūžu, bet 16.2% norādīja, ka tas jādara pēc 30 gadiem.
"Ja dzīvosim ar domu, ka par visiem pensijas vecuma cilvēkiem jārūpējas valstij, tad vienā brīdī varam attapties ar smieklīgi mazu pensiju, bet strādājošā paaudze - ar milzīgu nodokļu slogu. Tieši tāpēc iepriecina visbiežāk nosauktā atbilde par to, ka naudu jāsāk krāt jau 20 gadu vecumā un jādara to visu mūžu," saka A. Traidāss.
Aptaujas dati iegūti pētījumu centra SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā laika posmā no 11. līdz 22.oktobrim. Kopumā tika aptaujāti 1000 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.