Meža nozarei gatavo stratēģisko attīstības plānu nākamajiem gadiem, joprojām ir vieta papīrmalkas un mazvērtīgās pārstrādes, kā arī dziļākas pārstrādes rūpnīcām
To paredz «Meža un saistīto nozaru attīstības pamatnostādņu projekts 2014. līdz 2020. gadam». Šo meža nozares stratēģiskās attīstības dokumentu paredzēts apstiprināt Ministru kabinetā, tas noteiks šīs Latvijas tautsaimniecības turpmāko virzību. Tiek prognozēts, ka šis projekts tiks izsludināts jau tuvākajā valsts sekretāru sanāksmē.
Atkarīgi 50% resursu
«Šis ir svarīgākais dokuments nozarei ne tikai tādēļ, ka norāda uz nozares tālāko virzību, valsts īstenoto politiku, bet arī ir primārais, lai tiktu izstrādāta un ar valdības rīkojumu akceptēta ciršanas tāme valsts mežos 2016. līdz 2020. gadam,» tā šo projekta nozīmību vērtē Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Šo projektu akceptēt ātrāk viņš ir aicinājis arī Saeimas deputātus un ministrus. «Ja «Meža un saistīto nozaru attīstības pamatnostādņu projekts 2014. līdz 2020. gadam» kādu iemeslu dēļ netiek pieņemts, tad kokapstrāde tiek pakļauta milzīgam riskam, jo sliktākajā scenārijā nav valdības apstiprinātas ciršanas tāmes a/s Latvijas valsts meži, kas dod aptuveni pusi no Latvijā iegūtās apaļkoksnes, bet pārstrādātāji nonāk apaļkoksnes badā,» tā uz jautājumu par šī dokumenta «iesprūšanas un nepieņemšanas» ietekmi atbild K. Klauss.
«Ja meža nozarei nav savu plānošanas dokumentu, tad agrāk vai vēlāk citas nozares izrāda vēlmi regulēt šo svarīgo nozari,» tā uz jautājumu, vai ir vajadzīgs šāds dokuments, atbild Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks. Viņš atgādina, ka plānošanas dokumenti top visā ES līmenī, tāpēc būtu tikai apsveicami, ja tāds būtu arī Latvijai. «Pamatnostādņu projektā tiek atspoguļoti mežsaimniecībai svarīgi jautājumi. Resursu pieejamība un mobilizācija, ko sekmīgi var īstenot meža īpašnieku kooperācija, kur šogad pirmo reizi šādas kooperatīvās sabiedrības varēja pieteikties uz ES struktūrfondu atbalstu,» skaidro A. Muižnieks. Viņš atgādina, ka ES līdzfinansējums iepriekšējā ES plānošanas periodā viena gada laikā ļāvis izkopt milzīgu apjomu jaunaudžu.
Viss plūst un mainās
«Nekas nestāv uz vietas, un izmaiņas notiek, tāpēc ir veikta aktualizācija, kaut arī salīdzinājumā ar iepriekšējo plānošanas dokumentu šajā ir ieviestas korekcijas, tomēr sagaidāmie mērķi būtiskas izmaiņas nav piedzīvojuši,» par sagatavotā dokumenta nepieciešamību stāsta Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols. Viņš atzīst, ka projekts ir visai piezemēts, jo neesot jēgas bīdīt mākoņus. «Tas ir saistīts ne tikai ar to, cik daudz naudas ir valsts budžetā un ko ar to var izdarīt, bet arī ar tām problēmām, kuras nav novēršamas vienas iestādes (un pat valsts) ietvaros,» skaidro A. Ozols. Viņš norāda, ka šajā stratēģiskās attīstības plānā ir ņemts vērā valsts atbalsta kopums, kāds ir visām ministrijām, arī ES struktūrfondu līdzfinansējums, kas pieejams caur ERAF un ES Sociālo fondu.
Visu rakstu Piecgades plāns jaunu apvāršņu sasniegšanā lasiet 28. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.