Šonedēļ top melnraksts tam, kas pasaules otrajā lielākajā ekonomikā notiks nākamajos piecos gados , trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Tas, ar ko Rietumos nodarbojas ekstravaganti futurologi, Ķīnā ir pēc skata garlaicīgu funkcionāru darīšana, un ķīniešu kapitālisma specifika, ka tas tiek plānots pa piecgadēm, pasaulē tiek nopietni ņemta vērā.
Plāns – goda lieta
Šonedēļ līdz ceturtdienai Pekinā notiekošajā Ķīnas Komunistiskās partijas 18. centrālkomitejas piektajā plēnumā politikas veidotāju uzmanība tiek fokusēta uz ekonomiku, un tāda – vēl konkrētāka, nekā līdz šim – paredzēta arī pēc skaita 13. piecgades galvenā prioritāte, kas stāsies spēkā 2016. gadā un ilgs līdz 2020. gadam. Lai gan pašreizējās piecgades aktualitātes arī ļoti lielā mērā ir tieši ekonomiski tendētas (skat. DB 07.11.2012.), Pekinas uzsvars iepriekšējos četros gados un līdz pat šim tomēr ir bijis uz sava veida priekšdarbiem un vides sakārtošanu, piemēram, pretkorupcijas pasākumiem un arī monetārās politikas un biržu darbības liberalizāciju.
Ķīnas Starptautisko pētījumu asociācijas direktors Viktors Gao raidkompānijai Channel NewsAsia saka, ka valdība ir tikusi šādu līdzšinējo pretkorupcijas u.c. politisko uzstādījumu traucēta un novērsta no pilnīgas fokusēšanās uz ekonomiku. «Tauta to atbalsta, un tā tas būs arī vairākus nākamos gadus, bet šāda politiskā iniciatīva tomēr novērš valdības uzmanību un resursus, lai gan Ķīnas ekonomikai ir jauni izaicinājumi un strīdīgi jautājumi. Tāpēc ir pašā laikā, ka piektais plēnums atjauno fokusu uz attīstību kā galveno.»
Raidsabiedrība analizē, ka šoreiz plēnums notiek nedēļu vēlāk, nekā iepriekšējo kompartijas kongresu piektie plēnumi parasti ir notikuši. Tiek atgādināts, ka, piemēram, 17. kongresa piektais plēnums 2010. gadā arī tika pastumts uz priekšu par nedēļu, lai sagatavotu pašreizējā kompartijas ģenerālsekretāra un Ķīnas prezidenta Sji Dziņpina uznācienu tobrīd līdz Centrālās militārās komisijas vadītāja vietnieka postenim. V. Gao tomēr neparedz, ka šoreiz varētu notikt būtiskas pārbīdes valsts galvenajos amatos.
Analītiķi sagaida, ka plēnums 13. piecgades ekonomikas izaugsmes mērķi uzstādīs 6,5% iekšzemes kopprodukta pieauguma līmenī. Ņemot vērā pēdējo pāris gadu Ķīnas ekonomiskās grūtības, tās ekonomikai bremzējoties, ko šovasar papildināja brīvajā kritienā aizgājušais Ķīnas akciju tirgus (DB 10.07.), tas ir reizē visai ticams un arī gana ambiciozs uzstādījums.
Visu rakstu Ķīna liek galveno uzsvaru uz ekonomikas politiku lasiet 28. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.