Leģendārā pirms simts gadiem Atlantijas okeāna dzīlēs nogrimušā kuģa Titāniks pētnieki veikuši nozīmīgu atklājumu, identificējot, kuri no dzelmes izceltie priekšmeti piederējuši nelaimes brīdī uz komandtiltiņa dežūrējošam pirmajam virsniekam Viljamam Mērdokam (William Murdoch), vēsta AP.
Starp V. Mērdokam piederošajām lietām ir kurpju pucēšanas birste, bārdas nazis un pīpe. Tās ir pirmās lietas, kas identificētas, kā V. Mērdokam piederošas.
V. Mērdokam piederošās lietas tika atrastas jau 2000. gadā, bet tikai nesen tika atklāts, kas ir bijis to īpašnieks. Kā galvenais pavediens, kas palīdzēja atklāt priekšmetu piederību, bija iniciāļi W.M. Izsoles gala cena tiks izziņota 11. aprīlī.
Kopumā uz kuģa tikuši savākti 5,5 tūkstoši vēsturisku priekšmetu. Tie tiks pārdoti Ņujorkas izsoļu namā Guernsey’s 15. aprīlī, kad apritēs tieši simts gadi kopš traģiskās avārijas. Izsoles rīkotāji ir Premier Exhibitions, kam pieder tiesības uz izglābto priekšmetu pārdošanu.
2007. gadā šie priekšmeti kopumā tika novērtēti 189 milj. ASV dolāru vērtībā (vairāk nekā 100 milj. Ls). Pirmā virsnieka tēls tika izmantots 1997. gada filmā Titāniks, ko režisēja Dzeimss Kamerons (James Cameron). Tajā tika atainots, ka V. Mērdoks pieņēma kukuļus, kā arī nogalināja divus cilvēkus, lai pats varētu nokļūt glābšanas laivā. Savukārt vēsturnieku rīcībā esošā informācija liecina, ka reālais V. Mērdoks deva rīkojumu izvairīties no aisberga, kā arī nesavtīgi palīdzējis pasažieriem sasēsties glābšanas laivās.
V. Mērdoka tēla izmantošana filmā saniknoja viņa radiniekus Skotijā, kas pēc filmas laišanas klajā 20th Century Fox pieprasīja mainīt sagrozītos faktus, tomēr filmu studija atteicās to darīt, norādot, ka filmas mērķis nav bijis atainot reālus notikumus, un R. Mērdoks ir ticis atainots kā varonis, jo izglāba daudzas dzīvības. Pašlaik 20th Century Fox ir personīgi atvainojusies V. Mērdoka pēcnācējiem.
Pirms filmas Titāniks iznākšanas nav bijis nekādu diskusiju par to, ka pirmais virsnieks būtu nošāvies. «Dž. Kamerons filmas sižetu ir veidojis ļoti brīvi, tādēļ vēsturniekiem tā nepatīk,» norādīja Lī Meridets, Titānika eksperts un grāmatas «1912 fakti par Titāniku autors».