Pagājušajā gadā vērojams privātā kapitāla ieguldījumu pārdošanas pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem. Latvijai tas nozīmē, ka nelabvēlīgākais laiks valsts un privāto īpašumu pārdošanā ir aiz muguras.
Tā liecina Ernst & Young veiktie pētījumi Eiropas un Ziemeļamerikas privātā kapitāla (private equity) tirgū. Ernst & Young partneris Guntars Krols norāda: «Gan Eiropā, gan ASV redzams, ka 2010.gadā investoru interese par publiski netirgotu uzņēmumu kapitāldaļām pieaugusi, jo šie uzņēmumi nereti ir parādījuši labāku spēju piemēroties recesijai un uzrāda labus peļņas un apgrozījuma rādītājus.»
Viņš skaidro, ka tas ir svarīgi Latvijai, ņemot vērā, ka gan valsts, gan privātās rokās ir uzņēmumu kapitāls, kuru ir plānots pārdot starptautiskā tirgū. Privātā kapitāla ieguldījumu pārdošanas atjaunošanās pasaulē norāda, ka nelabvēlīgākais laiks valsts un privāto īpašumu pārdošanai ir aiz muguras.
Pagājušajā gadā bija vērojama kapitāla – dažādu publiski nekotētu īpašuma kapitāldaļu un akciju - pārdošanas darbības atjaunošanās. 2010.gadā privātā kapitāla kompāniju ieguldījumu pārdošanas gadījumu skaits Ziemeļamerikas tirgū pieaudzis līdz 118 salīdzinājumā ar 51 2008.gadā un 76 2009.gadā.
Savukārt Eiropā pērn bija 57 privātā kapitāla kompāniju ieguldījumu pārdošanas gadījumi, kas ir liels pieaugums, salīdzinot ar 2008. un 2009.gadu, kad tika reģistrēti tikai nedaudz vairāk par 30 gadījumiem, liecina pētījumu dati.
G.Krols arī piebilst: «Vidējā uzņēmuma vērtība kapitāla pārdošanai sākotnējā piedāvājuma ietvaros 2010.gadā Eiropā bija vairāk nekā 2,5 miljardi eiro, kas gandrīz divkārt pārsniedz iepriekšējo augstāko rezultātu, kāds bija 2007.gadā. Tas norāda, ka publiskie tirgi bijuši svarīgs koridors lielo koncernu realizācijā un ka 2010.gads tam ir bijis īpaši sekmīgs. Līdzīga situācija bija Ziemeļamerikā, kur vidējā sākotnējā uzņēmuma vērtība privātā kapitāla pārdošanai akciju publiskā piedāvājuma ietvaros 2010.gadā bija 1,1 miljards ASV dolāru.»
Tomēr, lai arī kapitāla pārdošanas aktivitāte ir uzlabojusies, ekonomiskā nedrošība ar dubultā krituma recesijas draudiem un publisko tirgu nestabilitāti var apdraudēt šā pieauguma turpināšanos. Starptautiski uzņēmumi vēl nav pilnā apmērā atgriezušies pārņemšanas un apvienošanās tirgū, neskatoties uz to, ka ir uzkrājuši ievērojamas naudas rezerves, atzīmē G.Krols.