No iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) visvairāk guvusi Latvija, tai seko Polija un Igaunija, liecina ekonomistu Nauro Kampos (Nauro Campos), Fabricio Koričelli (Fabrizio Coricelli) un Luidži Moreti (Luigi Moretti) veiktais pētījums.
Pētnieki noteica iekšzemes kopproduktu (IKP) uz vienu iedzīvotāju, kas valstīm būtu bijis, ja tās nebūtu iestājušās ES. Tas paveikts, salīdzinot ES valstis ar valstu grupu, kas nebija iestājušās ES. Pētījumā atklājies, ka Latvijas IKP uz vienu iedzīvotāju desmit gadus pēc iestāšanās ES ir par 53% lielāks nekā tas būtu bijis, ja valsts nebūtu pievienojusies ES.
Otrajā vietā atrodas Polija, kura, saskaņā ar pētījuma autoru pausto, bez iestāšanās ES būtu par 23% nabadzīgāka. Tai seko Igaunija – ES nodrošinājusi mūsu ziemeļu kaimiņiem par 20% pārticīgāku dzīvi.
Krietni mazāk iestāšanās ES ietekmējusi Lietuvu – bez ES atbalsta tās IKP uz iedzīvotāju būtu vien par 13% mazāks.
Salīdzinājumam, Lielbritānijai ES nodrošinājusi par 9% lielāku pārticību, Dānijai – par 14% lielāku pārticību, savukārt Grieķijas IKP uz vienu iedzīvotāju tagad ir par 14% mazāks nekā tas, iespējams, būtu bijis bez iestāšanās ES. Savukārt citu Dienvideiropas valstu – Portugāles un Spānijas – IKP uz vienu iedzīvotāju desmit gadus pēc iestāšanās ES bija attiecīgi par 17% un 7% lielāks, salīdzinot ar IKP uz iedzīvotāju, ja valstis nebūtu pievienojušās ES.
Kopumā to valstu vidū, kurām iestāšanās ES ir devusi lielāko labumu, tiek nosaukta Dānija, Īrija, Lielbritānija, Portugāle, Austrija, Somija, Igaunija, Polija, Latvija un Lietuva.
Savukārt izaugsmes rādītāji pēc iestāšanās ES ir mazāki Zviedrijā, Čehijā, Slovākijā, Slovēnijā un Ungārijā.
Kopējā ES dalībvalstu izaugsmes tendence pēc iestāšanās ES pētnieku skatījumā vērtējama kā pozitīva.