Pagājušajā gadā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), uz robežas veicot preču kravu kontroli, 333 kravas nosūtījis atpakaļ uz eksportētājvalsti, bet 542 preču kravas – nosūtījis iznīcināšanai, informē PVD.
Galvenokārt atpakaļ uz eksportētājvalsti nosūtītas zāles, kuras sūtītas pa pastu, bet to saņēmējs nav varējis uzrādīt zāļu recepti, tās norakstu vai kopiju (228 gadījumi). Tāpat atpakaļ nosūtīti Latvijā nereģistrēti uztura bagātinātāji (33 gadījumi), kā arī dažādi pārtikas produkti ar neatbilstošu marķējumu un kvalitātes dokumentiem. Atpakaļ nosūtīti arī trīs nereģistrētu veterināro zāļu sūtījumi, kā arī neatbilstoši apstrādāts koksnes iepakojamais materiāls un no Izraēlas vests baziliks, kurā tika atklāti dzīvi kaitēkļi.
Iznīcināšanai galvenokārt nosūtīts neatbilstoši apstrādāts un marķēts koksnes iepakojamais materiāls, ar kuru Eiropas Savienības teritorijā, tostarp Latvijā var ievest karantīnas organismus (525 gadījumi). Iznīcināšanai nosūtītas arī 14 veidu pārtikas preces – siers, gaļas izstrādājumi, liellopu gaļa, saldēti omāri un garneles, kam PVD robežinspektori konstatēja neatbilstošu uzglabāšanas temperatūru transportēšanas laikā, kā arī uztura bagātinātājs, sulu nektāri un zāļu tēja, kas neatbilda nekaitīguma prasībām.
Kopumā pērn uz robežas PVD pārbaudījis vairāk nekā 66 tūkstošus kravu, un lielāko daļu (25 tūkstošus) kontroļu veidoja pārtikas nekaitīguma kontrolei pakļautās kravas – augu izcelsmes pārtikas produkti – graudaugi un to produkti, alkoholiskie dzērieni, svaigi augļi, rieksti, dārzeņi. isbiežāk šīs preces vestas no Krievijas, Kazahstānas, Ukrainas, Baltkrievijas, Izraēlas, Ķīnas, Turcijas un ASV.
Otru lielāko pārbaužu skaitu veido veterinārajai kontrolei pakļautās kravas. Uz robežas pārbaudīti 18 tūkstoši dzīvnieku izcelsmes produktu kravu, galvenokārt pārbaudītas kravas ar gaļu un gaļas produktiem, putnu gaļu, zivīm un zvejas produktiem, piena produktiem. Tomēr tikai 2,8 % no šīm kravām veido preču importu. Lielākoties jeb 74,5 % no kopējā veterinārajai kontrolei pakļauto pārbaudīto preču kravu apjoma veido tranzīta kravas.
Fitosanitārajai kontrolei uzrādītas 14 tūkst. preču kravu, lielākoties koksnes iepakojamais materiāls un koksne, svaigi garšaugi un zaļumi, augu stādi.
Latvijā PVD uzraudzībā pērn bija vairāk nekā 32,7 tūkstoši uzņēmumu, tostarp 800 uzņēmumi, kas nodarbojas ar materiālu, kas paredzēti saskarei ar pārtiku ražošanu, pārstrādāšanu vai izplatīšanu. Kopējais pārtikas apritē iesaistīto uzņēmumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir pieaudzis par 1 491 uzņēmumu. Tas noticis galvenokārt tādēļ, ka pērn bija jāreģistrējas visiem, kas ražo, pārstrādā vai izplata materiālus, kas paredzēti saskarei ar pārtiku.