Latvija no Eiropas Savienības (ES) pērn saņēmusi 3.5 reizes lielāku naudas summu nekā iemaksājusi ES budžetā, savukārt Igaunijas ieņēmumi no ES pērn bija 5 reizes lielāki nekā iemaksas.
Latvija 2009. gadā no ES saņēma vislielāko naudas summu kopš iestāšanās brīža. Latvija pērn no ES saņēma 524.50 miljonus latu, bet ES budžetā iemaksāja 147.55 miljonus latu. Salīdzinājumā ar pārējiem gadiem Latvija pērn veikusi vismazāko iemaksu ES budžetā. Kopš iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) Latvija ik gadu no ES maksājumiem ir saņēmusi vismaz 2 reizes lielāku naudas summu, nekā valsts ir iemaksājusi ES budžetā.
Savukārt Igaunija 2009. gadā no Eiropas Savienības (ES) fondiem saņēmusi 11.1 miljardu Igaunijas kronu (498 miljoni latu), savukārt ES budžetā iemaksājot vien 2.4 miljardus kronu (107.8 miljoni latu), Igaunijas Finanšu ministrija informēja postimees.ee. Tādējādi sanāk, ka 2009. gadā Igaunija no ES saņēmusi gandrīz piecas reizes lielāku summu, nekā valsts iemaksājusi ES budžetā. Laika periodā no 2005. līdz 2008. gadam saņemtās un iemaksātās summas starpība bija divkārša.
Finanšu ministrijas komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Melnace atzina, ka Latvijā ieņēmumi no ārvalstīm ir izlietoti dažādiem mērķiem, to skaitā satiksmes un vides uzturēšanai, uzņēmējdarbības atbalstam, cilvēkresursu nodarbinātības veicināšanai, lauksaimniecības attīstībai - gan kā projektu finansējumi, gan tiešie maksājumi - kā arī zivsaimniecības uzturēšanai un attīstībai.
Aptuveni 87% no kopējiem ES ieņēmumiem sniedz dalībvalstu iemaksas, savukārt pārējo ieņēmumu daļu nodrošina muitas nodevas. Laika posmā no 2007.-2013.gadam lielākais ES finansējuma avots būs Vācija, Francija, Itālija un Lielbritānija.
B. Melnace informēja, ka, papildus ieņēmumiem no ES, Latvija sadarbojas ar Eiropas ekonomikas finanšu instrumentu, Norvēģijas finanšu instrumentu, kā arī atbalstu Latvijai sniedz Šveice, Latvijas–Šveices sadarbības programmas ietvaros. Savukārt Igaunija pērn no Norvēģijas un Šveices fondiem saņēmusi aptuveni 200 miljonus kronu (8.9miljonus latu).
Lielākā daļa ārvalstu piešķirtās finansiālās palīdzības Igaunijā tika izmantota lauksaimniecības, zvejniecības un transporta projektos, kā arī skolu un slimnīcu vajadzībām. 2009.gadā daļa no finansējuma tika novirzīta uzņēmējdarbības atbalstam un darba tirgus attīstībai.