Lai lauztu līdzšinējo praksi, ka pensiju pārvaldītāji turpināja pelnīt vienādi gan gadījumos, kad iedzīvotāju nākotnes pensijas saruka, gan gadījumos, kad uzrādīja pieaugumu, Labklājības ministrija sākusi diskusiju ar pensiju 2. līmeņa plānu pārvaldītājiem par to, vai arī Latvijā iespējams ieviest daudzviet pasaulē izmantoto praksi investīciju rezultātu piesaistīt komisijas apmēriem.
Šāda praske paredz, ka gadījumā, ja otrā pensiju līmeņa plāns strādā ar zaudējumiem, arī attiecīgi plāna pārvaldītājam komisijas maksai būtu jāsamazinās.
«Tiek izvērtēts, vai šāds modelis sniegtu labumu pensiju plānu dalībniekiem un kā varētu notikt šādas sistēmas praktiska ieviešana. Daudzviet pasaulē ir prakse, kad ieguldījumu fondu komisijas ir atkarīgas no ienesīguma - jo lielāks ienesīgums tiek sasniegts, jo pārvaldnieks saņem augstāku komisiju un otrādi. Šādā veidā plānu dalībnieku intereses tiek ciešāk saskaņotas ar investīciju pārvaldītājiem,» DB skaidroja Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Švarcs.
Viņš atzīt, ka pēc pērn sociālo darba lietu komitejā deputātu rosinātās idejas par komisiju piesaisti investīciju rezultātam šobrīd tiek pētīts arī tas, cik izmaksātu šādu sistēmu administrēt.
Pēc SEB bankas vērtējuma, konceptuāli komisiju apmēru industrijā nosaka pārvaldāmo aktīvu apjoms un, jo lielākus līdzekļus pārvalda fondi, jo uz mazāku komisiju līmeni varētu tiekties. Tomēr vienlaikus bankas skatījumā šāda pieeja komisijas piemērot ienesīgumam - konceptuāli ir pamatota: jo vairāk nopelna, jo lielāka komisijas maksa par rezultāta sasniegšanu. Kā risku Finasta Asset Management valdes loceklis Andrejs Martinovs minēja iespēju, ka šādas komisijas ieviešana var stimulēt līdzekļu pārvaldītājus uzņemties lielāku risku, tāpēc, tam jābūt pārdomātam risinājumam.