Šoreiz par to, kā pensiju fondi pieņem lēmumus par investīcijām, kā, visticamāk, attīstīsies pensiju fondi un kā veidot uzkrājumu stratēģiju pensionāriem.
Kā pensiju fondi izvēlas, kur investēt?
Galvenā frāze pensiju uzkrājumu pārvaldīšanā ir “augsta atbildība”. Iedomājieties, ka jums uz desmitiem gadu ir uzticēti tūkstošu cilvēku līdzekļi. Un visus šos gadus jums ir ne tikai jānodrošina līdzekļu aizsargātība, bet arī jānopelna klientu labā, lai nodrošinātu viņiem pienācīgu dzīvi pensijā. Tāpēc pārvaldīšanas uzņēmumi vienlaicīgi dzīvo gan tagadnē, gan nākotnē.
Pensiju uzkrājumu pārvaldīšanas uzņēmumu pirmā prioritāte ir drošība. Pārvaldītājs var uzticēties tikai tiem investīciju projektiem, kuri ir uz 100% droši un nodrošinās līdzekļu aizsardzību un pavairošanu.
Šodien Latvijā ir izveidojusies specifiska investīciju aina, kas saistīta ar noteikumiem, kur pēc likuma var ieguldīt pensiju fondu naudu. Valsts iekšienē lielāko daļu naudas iegulda valsts obligācijās un banku depozītos. Problēma ir tā, ka šie instrumenti nenodrošina nepieciešamo ienesīgumu. Tas ir samazinājies un šobrīd ir mazāks nekā 1%, kas noved pie riska, ka pensiju kapitāla pieaugums var izrādīties zemāks par inflāciju. Ieguldot šodien, pieņemsim, 100 eiro pensiju plānā ar ienesīgumu 1% un mazāk, pēc 20 gadiem, iespējams, mēs ne tikai nenopelnīsim, bet pat zaudēsim uzticētā kapitāla pirktspēju inflācijas dēļ.
Tieši tādēļ pastāvīgi aug ieguldītās pensiju naudas pārsvars ārpus Latvijas. Fondi meklē finanšu instrumentus ES valstīs, kur ienesīgums ilgtermiņā ir augstāks, – tādus kā noguldījumi un kapitāla instrumenti. Šodien ap 60% pensiju otrā līmeņa līdzekļu ir ieguldīti ārpus Latvijas, jo pārvaldītājiem ir jānodrošina ienesīgums, kas ir augstāks par inflāciju – 3-4% apmērā.
Otrā galvenā prioritāte ir proaktīva darbība. Pārvaldot noguldītāju līdzekļus tik ilgā laika perspektīvā, nevarat atļauties reaģēt uz situāciju, kad tā jau notikusi. Tā ir iepriekš jāparedz gadus uz priekšu un visu laiku jābūt soli priekšā klienta interesēs. Ir jāatrod tie ilgtermiņa projekti un finanšu instrumenti, kas ļaus droši nopelnīt un noturēties finanšu tirgos jebkuros apstākļos.
Tāpēc būtiska fonda darba daļa ir ikdienas analītika un prognozes – no prognozēm “rītdienai” līdz “šai pašai dienai pēc trīsdesmit gadiem”. Ar to nodarbojas profesionālo analītiķu grupas. No viņiem ir atkarīgs ne tikai tas, kādu pensiju saņems viņu klienti pēc gadiem, bet arī kādu algu saņems viņu kolēģi mēneša beigās.
Kāda var būt nākotne?
Pensiju fondi strādā, lai nodrošinātu nākotni. Un pārvaldītāju loma ir lielā mērā spēt sajust un pareģot to. Kāda var būt pensiju fondu nākotne?
Šodien, pateicoties IT tehnoloģijām, investīciju projektu meklēšana un novērtēšana kļūst arvien vienkāršāka un pilnīgāka. Izdevumi veiksmīgo ieguldījumu analīzei kļūst arvien zemāki, savukārt process – arvien ātrāks. Iespējams tie, kas lasa šo rakstu, vēl nebūs devušies pensijā, bet tehnoloģijas jau kļūs desmitkārt pilnīgākas pār pašreizējām, un pensiju fondos strādās tikai daži cilvēki. Tas, acīmredzami, izraisīs krasu prasību paaugstināšanos attiecībā uz darbinieku kompetences un profesionalitātes līmeni.
Tehnoloģijām ir vēl viena noderīga puse, kas ļaus paaugstināt uzticību fondiem un to efektivitāti – tās nodrošina caurspīdīgumu. Klientiem būs iespēja reālā laika režīmā, piemēram, savā viedtālrunī, sekot līdzi, kā “strādā” viņu nauda.
Izmantojot Latvijas Republikas likumos paredzēto iespēju, klients varēs izvēlēties un “pārslēgt” savus pensijas plānus vai izvēlēties citu pārvaldītāju. Tātad, arī klients varēs atbalstīt visefektīvākos pārvaldītājus un veicinot veselīgu konkurenci pensiju fondu tirgū.
Kā izveidot paša stratēģiju?
Pat augsto tehnoloģiju laikmetā klientiem, kas izvēlas, kā investēt pensiju plānos, ir viens nemainīgs noteikums. Lielākā daļa profesionāļu pensiju tirgū iesaka formulu “Sākotnēji var riskēt, bet tad labāk, lai ir garantijas”.
Pensiju kapitāls “kļūst vecāks” līdz ar klientu. Katrā viņa “vecumā” ir sava “ienākumi-risks” attiecība, atbilstoši kurai ir jāveido pensiju stratēģija. Piemēram, kad jums ir 20-30 gadi un esat tikko uzsākuši strādāt, var izvēlēties tā saucamos dinamiskos plānus, kur ir augstāka iespēja nopelnīt pie 6-8% ienesīguma, kaut gan riski arī ir nedaudz augstāki. Kamēr jums ir laika rezerve, tas ļauj izlabot iespējamas kļūdas.
Savukārt, jo tuvāk esat aiziešanai pensijā, jo vairāk ir ieteicams izmantot klasiskos instrumentus. Ienesīgums tajos nav augsts, ap 2-4%, taču tas ir faktiski garantēts. Šādā veidā var nodrošināt sev pietiekamu kapitālu uz aiziešanas pensijā brīdi un saglabāt zemu riska līmeni pat visnegaidītākajos apstākļos finanšu tirgos.
Sadarbībā ar Norvik banku