Valstī valdošais taupības režīms kopš 1. augusta licis apturēt darbu arī Ministru kabineta savulaik izveidotajai komisijai PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanai.
Tās darbs apsīcis brīdī, kad līdz rezultātu iesniegšanai valdībā atlika pāris gadu, bet no valsts budžeta mērķa labā iztērēti vairāk nekā 500 tūkstoši latu, ziņo Latvijas Avīze.
Komisija bija izveidota, lai noteiktu PSRS okupācijas režīma upuru skaitu, to masu kapu vietas, apkopotu visu informāciju par represijām, masu deportācijām un aprēķinātu režīmā nodarītos zaudējumus Latvijas valstij un iedzīvotājiem. Ar šo komisiju saistītie speciālisti atzīst, ka, ņemot vērā darba palikšanu pusratā, grūti izvērtēt minētās institūcijas racionalitāti un to, vai tās darbam bijusi kāda jēga. Šogad bija plāns turpināt strādāt pie politiski represēto datu bāzes izveidošanas (tā pabeigta aptuveni par 80%), ar Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūtu sākt sadarbību par cilvēkvērtības aprēķināšanas metodikas izstrādi, turpināt pētījumus padomju armijas videi nodarīto zaudējumu jomā un radīt datu bāzi, lai visi šie zaudējumi būtu salīdzināmi un pārskatāmi.
Līdz šim komisija aplēsusi, ka laikā no 1939. līdz 1999. gadam sarkanā un pēc tam Krievijas armija tikai patērētās grants un dolomīta veidā vien nodarījusi Latvijai zaudējumus 159.69 miljonu latu apmērā, ja mēra minimālās tirgus cenās. Ja par pamatu aprēķiniem ņem padomju okupācijas dēļ Latvijas neiegūto iekšzemes kopproduktu (IKP) periodā no 1951. gada līdz 1990. gadam salīdzinājumā ar Somijas, Austrijas, Dānijas un ASV līmeni, tad, ja Latvijas IKP uz vienu iedzīvotāju, rēķinot 2000. gada cenās latos, būtu Somijas līmenī, Latvija papildus būtu ieguvusi IKP par 123 miljardiem latu, ja Austrijas līmenī – par 147 miljardiem latu, ja Dānijas līmenī – 178 miljardus latu.