«Ja līdz šim sistēma vairāk strādājusi par labu enerģijas ražotājiem, mēs par prioritāti uzskatām visu patērētāju intereses un maksātspēju. Šodienas tikšanās laikā radās iespaids, ka Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas pārstāvji apzinās nepilnības esošajā sistēmā un ir gatavi konstruktīvam dialogam un sadarbībai, lai rastu nepieciešamos risinājumus ilgtspējīgas atbalsta sistēmas izveidē, kas negrauj citas ekonomikas nozares un nevairo enerģētisko nabadzību valstī.»
Tā pēc tikšanās ar Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas pārstāvjiem, kur tika pārrunātas rosinātās izmaiņas subsidētās enerģijas ražošanas atbalsta sistēmā un turpmākās sadarbības iespējas, norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
«Ekonomikas ministrijas mērķis, pārskatot vēsturiski izveidoto subsidētās elektrības ražošanas atbalsta sistēmu, ir samazināt izmaksu slogu patērētājiem, kā arī izveidot caurskatāmu, ilgtspējīgu, godīgu un saprātīgu atbalsta sistēmu,» apgalvo Pavļuts.
Tikšanās laikā Pavļuts federācijas pārstāvjus informējis par starpministriju darba grupas izstrādātajiem priekšlikumiem elektroenerģijas cenu pieauguma risku ierobežošanai, kas ir izsniegti izskatīšanai Ministru kabinetā. Ministrs uzsvēra, ka subsīdiju apjoms tiks pārskatīts gan tiem komersantiem, kas elektrību ražo no dabasgāzes, tostarp lielajām termoelektrocentrālēm, gan no atjaunojamajiem energoresursiem. Tiks ierobežotas arī dubultā atbalsta iespējas stacijām kas paralēli saņēmušas Eiropas Savienības fondu un citu atbalsta programmu finansējumu to celtniecībai.
Plānota arī daudz stingrāka projektu uzraudzība un kontrole, jo komersantiem, kas saņem publisko atbalstu, ir jāievēro spēles noteikumi, norāda Ekonomikas ministrija. Savukārt, ja konstatētās kļūdas netiks labotas saprātīgā termiņā, publiskā atbalsta iespējas tiks pārtrauktas.
Tāpat viens no būtiskiem plāna virzieniem ir obligātā iepirkuma komponentes (OIK) budžeta fonda izveide, lai samazinātu OIK maksājumu slogu uz patērētājiem. Ministrijas iecere paredz, ka no AS Latvenergo peļņas ieskaitījumiem subsidētās elektroenerģijas ražotājiem varētu kompensēt starpību starp paaugstināto tarifu un elektrības tirgus cenu, lai panāktu vispārēju OIK samazinājumu.