Latvijas mediju publiskajā telpā pāris nedēļas plosījās strīds par nepieciešamību atklāt vai neatklāt patiesā labuma guvējus. Ar pārsteidzošu vienprātību Saeima nolēma, ka patiesā labuma guvēji ir jāatklāj un atliek vairs tikai saprast, kādas sekas ir ieviestajam Komerclikuma 17.1 pantam.
Esmu iecerējis šo bloga ierakstu sadalīt divās daļās. Pirmajā daļā apskatīšu principus, kuri tagad regulēs patiesā labuma guvēju atklāšanu. Otrajā daļā pieskaršos problēmjautājumiem, kurus jau tagad sāk uzdot komersanti.
Jaunais regulējums ir attiecināms uz kapitālsabiedrību dalībniekiem (akcionāriem) un personālsabiedrību biedriem. Ērtības labad tālāk tekstā tiks lietots «kapitālsabiedrības» un «dalībnieki». Pirmais jautājums, uz kuru ir jāatbild, lai noteiktu iespējamās juridiskās un praktiskās sekas, ir, vai dalībnieks ir fiziska vai juridiska persona?
Dalībnieks - fiziska persona
Ja dalībnieks ir fiziska persona (FP), tad tiek izdarīta prezumpcija, ka tas arī ir kapitālsabiedrības patiesais labuma guvējs. Minētā prezumpcija nav spēkā, ja atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma 1. panta 5. punkta «a» vai «b» apakšpunktam par kapitālsabiedrības patieso labuma guvēju ir uzskatāma cita FP jeb, vienkāršoti runājot, persona, kura kontrolē vismaz 25% kapitālsabiedrības pamatkapitāla vai balsstiesību.
Tātad, ja izrādās, ka dalībnieks nav patiesais labuma guvējs, lai arī par tādu kaut kādu iemeslu pēc uzdodas, tad iegūstot vismaz 25% no kapitālsabiedrības daļām, šādai personai ir pienākums 14 dienu laikā:
- (dokumentāli pamatoti) paziņot par to kapitālsabiedrībai, un
- norādīt patieso labuma guvēju.
Dalībnieks - juridiska persona
Dalībnieks – juridiska persona (JP), kura ir dibināta saskaņā ar ES dalībvalstu likumiem, paziņojumu par saviem dalībniekiem nesniedz (ES izņēmums). Tātad var secināt, ka tādas tipiskas dalībnieku struktūras kā, piemēram, Belizas SIA → Kipras SIA → Latvijas SIA, Kipras SIA gadījumā dalībniekam nav pienākuma sniegt paziņojumu saskaņā ar Komerclikuma 17.1 pantu.
Pārējie dalībnieki - JPs, uz kuriem nav attiecināms ES izņēmums, iegūstot kapitālsabiedrībās vismaz 25% līdzdalības, ir pienākums 14 dienu laikā:
- iesniegt kapitālsabiedrībai (dokumentāli pamatotu) paziņojumu, un
- norādīt personas, kuras uzskatāmas par šā dalībnieka:
1) dibinātājiem,
2) dalībniekiem, vai
3) šiem statusiem pielīdzināmām personām jeb citām personām, kuras gūst labumu no šī dalībnieka pastāvēšanas.
Gramatiski tulkojot 17.1 panta trešo daļu izriet, ka JP ziņo par saviem tiešajiem dalībniekiem un var neinteresēties par dalībnieku dalībniekiem, ja tādi vispār ir. Tomēr 17.1 pantā jau faktiski ir iekšēja pretruna, jo citā 17.1 panta daļā, t.i., sestajā daļā, ir prasība jau norādīt patieso labuma guvēju, t.i., fizisku personu. Tātad to var tulkot tādā veidā, ka kapitālsabiedrības dalībniekam ir jāatklāj visa dalībnieku struktūra līdz pat fiziskai personai - patiesā labuma guvējam.
Paziņojuma iesniegšanas kārtība
Paziņošanas jeb patiesā labuma guvēju atklāšanas pienākums ir piemērojams, ja dalībnieks iegūst vismaz 25% no kapitālsabiedrības daļām (līdzdalības).
Paziņošanas kārtība ir sekojoša:
1) Dalībnieks 14 dienu termiņā sniedz paziņojumu kapitālsabiedrībai;
2) Kapitālsabiedrība 14 dienu laikā no minētā paziņojuma saņemšanas dienas iesniedz to komercreģistra iestādei.
Faktiski var secināt, ka primārais paziņojuma iesniegšanas pienākums ir dalībniekam, nevis pašai kapitālsabiedrībai, jo kapitālsabiedrības pienākums ziņot komercreģistram rodas tad, ja tā saņem dalībnieka paziņojumu.
17.1 panta septītā daļa faktiski paredz atbrīvojumu no pienākuma atklāt patiesā labuma guvēju jeb dalībnieka tiesības sniegt nepilnīgu paziņojumu, ja:
- objektīvu iemeslu dēļ nevar noskaidrot patieso labuma guvēju; vai
- nevar iegūt atsevišķas ziņas par minēto personu; vai
- šāda patiesā labuma guvēja nav.
Runājot par termiņiem, visiem tiem, kuri jau ir dalībnieki līdz 2011. gada 12. jūlijam un uz kuriem ir attiecināms paziņošanas pienākums, paziņojums par patiesā labuma guvēju ir jāsniedz līdz 2011. gada 31. decembrim.
Paziņojumu iesniedz kapitālsabiedrībai Koncernu likuma 6. pantā noteiktajā kārtībā.
25% sliekšņa aprēķins
Nosakot dalībniekam piederošo daļu skaitu saskaņā ar šo pantu, ievēro Koncernu likuma 3. panta noteikumus par to, kā nosakāma izšķirošā ietekme uz līdzdalības pamata.
Konfidencialitāte
Ar ziņām par kapitālsabiedrības patiesajiem labuma guvējiem ir tiesīgas iepazīties tiesībaizsardzības iestādes un kontroles iestādes nodokļu administrēšanas, publiskā iepirkuma vai arī publiskās un privātās partnerības jomā.