Krievijas attīstītājs Hermitage sācis trīs miljardu ASV dolāru vērtu projektu Parīzē, cerībā pārspēt Londonas debesskrāpi Shard, kas pašlaik ir augstākā celtne Rietumeiropā, raksta Bloomberg.
Hermitage paredz uzcelt divas 320 metrus augstas celtnes Parīzes La Defense biznesa rajonā, vienpadsmit metro pieturvietu attālumā no Parīzes Dievmātes katedrāles
Paredzēts, ka debesskrāpjos atradīsies luksusa dzīvokļi, biroji, kā arī pieczvaigžņu viesnīca.
Parīzē vēl augstāka celtne par Hermitage debesskrāpjiem būs vien Eifeļa tornis.
«Jūs redzēsiet abas celtnes no jebkuras pilsētas daļas,» norāda Emins Iskanderovs, 37 gadus vecais Hermitage vadītājs. Viņš pauda, ka līdz gada beigām tiek plānots slēgt visas ar finansēm saistītās norunas, savukārt projekta īstenošanas darbi varētu sākties nākamgad.
Bažas debesskrāpju celtniecībai radījusi ekonomiskā situācija Francijā, jo jau otro gadu pēc kārtas valsts piedzīvo pavisam nelielu ekonomisko izaugsmi.
«Šis ir grūts posms, savukārt daudzfunkcionālais debesskrāpis ir celtne, ko nebūs viegli attīstīt drošības apsvērumu dēļ, kā arī tādēļ, ka to apmeklēs dažādu personu plūsma,» norādījis Olivjē Žerārds (Oliviers Gerdar), nekustamo īpašumu nozares uzņēmuma Cushman & Wakefield France vadītājs. Tikmēr E. Iskanderovs norāda, ka multifunkcionāli debesskrāpji bijuši veiksmīgi Āzijā un Tuvajos Austrumos, kā arī Ķīnā un ASV. Viņa viedoklim piekrīt arī Sotheby’s International Realty Francijā un Monako vadītājs Aleksandrs Krafts (Alexander Kraft), kurš norāda, ka debesskrāpja attīstītāji piedāvā sniegt tādus pakalpojumus, «kas nebūs pieejami nekur citur Parīzē», kā arī neticamu skatu pāri visai Parīzei.
Londonas Shard augstums ir 310 metri, un tam ir 72 stāvi. Shard dizainu izstrādājis Itālijas arhitekts Renco Piano (Renzo Piano), un debesskrāpis bieži raksturots kā vairāk «vertikāla pilsēta» nekā ēka. Vēl šā gada jūnijā tika ziņots, ka no visiem ēkas stāviem pašlaik Shard tiek izmantoti tikai seši, tomēr ēkas īpašnieki, norādot uz komercnoslēpumu, neatklāja, vai tuvākajā nākotnē šī situācija mainīsies. Zināms tikai, ka šogad debesskrāpī darbu uzsāks divi jauni restorāni un viesnīca 19. stāvā. Kā viens no iemesliem celtnes «neapdzīvotībā» tiek minētas augstās īres maksas – kvadrātmetra cena Eiropas augstākajā debesskrāpī izmaksā no 550 līdz 600 britu mārciņām. Debesskrāpja un apkārtējā zemes gabala attīstīšana izmaksājusi gandrīz divus miljardus britu mārciņu. Projektā investēja Kataras uzņēmēji.