Rīgā bijušās bumbu patvertnes vietā uzsākta medicīnas centra būvniecība. Centrā būs iespējams īpaši precīzi diagnosticēt vēža un sirds slimības to agrīnā attīstības stadijā. Par to šodien mediju pārstāvjus informēja preses konferencē.
Šis būšot Baltijas reģionā modernākais šāda veida centrs, tajā tiks izmantotas pasaulē progresīvās nukleārās medicīnas tehnoloģijas. Centra izveides mērķis ir nodrošināt vēža un sirds slimību diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē kā attīstītajās Eiropas valstīs, kā arī veikt diagnostikai nepieciešamo materiālu ražošanu un eksportu uz citu valstu medicīnas centriem.
Starp AS Norvik Banka, Medicīnas centru NMC un Rīgas Stradiņa universitāti ir panākta vienošanās par finansējuma piešķiršanu projektam. Centra izveidē kopumā tiks ieguldīti teju 10 miljoni eiro – līdz 4 miljoniem eiro būs pieejams finansējums no bankas, savukārt 5,7 miljoni eiro ir ERAF ieguldījums. AS Norvik Banka valdes loceklis Raivis Ruskulis preses konferencē uzsvēra, ka bankai šis esot ļoti perspektīvs projekts.
Saskaņā ar plāniem centra klientu loks veidosies no Baltijas valstīm un arī Baltkrievijas (kopumā tie ir ap 16 miljoniem iedzīvotāju). Ar laiku tiek cerēts arī iesaistīties lielos zinātniskos projektos.
Vēža diagnostikai ir risks būt novēlotai vai neprecīzai, jo Latvijā pašlaik netiek izmantota jaunākā diagnostikas pieeja – nukleārā medicīna. Šī metode paredz diagnostikā izmantot īsu brīdi (15–110 minūtes) dzīvojošus radionuklīdus. Pacients tiek izmeklēts jauna veida tomogrāfā (pozitronu emisijas tomogrāfs jeb PET) apvienojumā ar datortomogrāfu. Rezultāts – daudz precīzāki izmeklējumu rezultāti, slimību iespējams identificēt jau tās agrīnajā stadijā, tajā skaitā, skanējot visu pacienta ķermeni, nevis kādu atsevišķu daļu.
Kā pastāstīja NMC vadītājs, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis, jaunajā centrā, piemēram, krūts vēzi varēs pamanīt jau tad, kad tas būs sērkociņa galviņas lielumā. Viņš uzsvēra, ka pirmkārt tikšot domāts par Latvijas iedzīvotājiem, kuriem tagad, dodoties pēc šī pakalpojuma uz citām valstīm, jārēķinās ar kopējām izmaksām apmēram 5 tūkstošu eiro apmērā. «Ja vēzi atklāj plaušās, nav teikts, ka nav arī aknās. Mēs šobrīd esam kā banānu republika,» uzskata V. Skrīvelis.
Latvijā būs par 30 %–40 % zemāka cena, nekā tiek piedāvāts, piemēram, Somijā. Centrs gada laikā spēs veikt ap 3 000 izmeklējumu. Viena diagnoze Somijā pašlaik izmaksājot no 1000 līdz 2000 eiro. Šajā summā ietilpst vielas, procedūra, bildes interpretācija un slēdziens, bet Latvijā standarta vēža gadījumā pakalpojums maksāšot no 900 līdz 1000 eiro, bet, ja gadījums būs komplicēts, cena būs augstāka. Igaunijā un Lietuvā šobrīd pacientiem iespējams iegūt šādu pakalpojumu apmaksu no valsts, taču Latvijā - nē. Šo situāciju nākotnē mūsu valstī centīsies mainīt. Medicīnas centra ideja gan tiekot īstenota, neņemot vērā valsts finansējumu diagnostikai - ja būs, tad būs. Tiek pieļauts, ka šis pakalpojums interesants varētu šķist arī apdrošinātājiem.
Medicīnas centrs NMC būs orientēts gan uz Latvijas, gan ārvalstu pacientiem (saskaņā ar pašreizējām aplēsēm proporcija varētu būt 50:50), kā arī sintezēs un zinātnisko projektu ietvaros eksportēs jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamos radionuklīdus (radio-izotopus) uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu. Šajās pilsētās ir iespējams veikt PET diagnostiku, bet tur neražo izotopus (pašlaik importē no Vācijas un Somijas). Kopumā paredzēts saražot 5 000 dozu gadā.
Medicīnas centrs NMC atradīsies Rīgā, Mārupes ielā 19a, netālu no Stradiņa slimnīcas un salīdzinoši netālu arī no Stradiņa Universitātes. Tā kopējā platība būs 2800 kvadrātmetri. Pašlaik ir jau sākts būvdarbu pirmais posms. Būvdarbus veic būvkompānija SIA Abora. Centru iecerēts nodot ekspluatācijā 2015.gada vasarā, bet pirmos klīniskos pētījumus un pacientu izmeklēšanu plānots sākt 2016.gada janvārī. Pēc tam tiks veikta medicīnas tūrisma virziena attīstība. Iekārtu iegādei tiks izsludināts starptautisks konkurss.
Rīgas Stradiņa Universitātes attīstības prorektors Toms Baumanis pastāstīja, ka universitāte tic idejai par jaunu tehnoloģiju iedzīvināšanu Latvijā. Universitāte projektā ir ieguldījusi pus miljonu eiro un nākotnē apsver iespēju savu ieguldījumu palielināt.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā mirstība no onkoloģiskās saslimšanas pieaug no 18,4 % (2006.g.) līdz 20,9% (2011.g.) no mirušo kopskaita. Mirstība no asinsrites sistēmas slimībām svārstās 53,2 %–54,9 % robežās no mirušo kopskaita.