Saskaņā ar Eiropas Savienības statistikas biroja Eurostat datiem pērn lielākais ārējās tirdzniecības pārpalikums ar Krieviju no visām 27 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm bija Latvijai un Slovēnijai, savukārt Centrālād Statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka Latvijas ārējās tirdzniecības bilance ar Krieviju ir bijusi negatīva. Atšķirības datos saistāmas ar t.s. netiešo tirdzniecību, skaidro CSB.
Saskaņā ar Eurostat datiem Latvijas ārējās tirdzniecības pārpalikums ar Krieviju veidoja 0,7 miljardus eiro, bet Slovēnijas – 0,6 miljardus eiro. CSP dati, savukārt, rāda, ka 2011. gadā ārējās tirdzniecības deficīts bija 35 milj. eiro (eksports 903 milj. eiro un imports 938 milj. eiro).
Atšķirības datos veido t.s. netiešā tirdzniecība. Netiešā tirdzniecība attiecas gan uz eksportu, gan uz importu. Uz netiešo tirdzniecību importa gadījumā attiecina darījumus, kad preces šķērso ES kādas dalībvalsts – konkrētajā gadījumā – Latvijas robežu, tad tās muitā, nomaksājot muitas nodokli, tiek deklarētas brīvai apgrozībai un pēc tam tiek nosūtītas uz citu dalībvalsti patēriņam. Eksporta gadījumā muitas formalitātes, nosūtot preces no kādas citas ES dalībvalsts uz trešo valsti, konkrētajā gadījumā – Krieviju, tiek veiktas uz ES ārējās robežas – Latvijā, skaidrots CSP mājas lapā.
Netiešās tirdzniecības darījumi ir svarīgi ES ārējās tirdzniecības uzskaitē, jo tie sniedz kopsavilkuma informāciju par ES teritorijā veiktajiem ārējās tirdzniecības darījumiem. Tādēļ CSP, sagatavojot un nosūtot datus Eurostat, saskaņā ar metodoloģiju tajos ietver arī netiešās tirdzniecības darījumus jeb dati tiek apkopoti pēc t.s. Kopienas principa.
Publicējot ārējās tirdzniecības datus nacionālajā līmenī, CSP tajos neiekļauj netiešās tirdzniecības darījumus, dati tiek apkopoti pēc t.s. nacionālā principa, jo preces, kuras tiek ievestas Latvijā, tiek arī izvestas, un šīs preces ne papildina, ne samazina Latvijas materiālo resursu apjomu. Netiešās tirdzniecības gadījumā preču īpašnieks ir citas dalībvalsts vai trešās valsts rezidents. Šo tirdzniecības veidu mēdz dēvēt arī par Roterdamas efektu, un netiešā tirdzniecība ir raksturīga valstīm, kurās ir attīstīts ostu bizness.
Eurostat dati liecina - lielākais ārējās tirdzniecības deficīts ar Krieviju bija Nīderlandei (-18,7 miljardi eiro), Polijai (-12,0 miljardi eiro), Itālijai (-8,7 miljardi eiro), Francijai un Spānijai (abām -5,8 miljardi eiro).
Jānorāda arī, ka lielākās ekspotrētējas uz Krieviju pērn bija Vācija (32% no kopējā eksporta uz Krieviju), Itālija (9%) un Francija (7%).
Saskaņā ar pērnā gada datiem Krievija ir trešā nozīmīgākā ES valstu tirdzniecības partnere. To apsteidz vien Ķīna un ASV. Krievijā nonāca 7% no kopējā ES valstu eksporta, kā arī 12% Krievijas preču veidoja ES valstu importu. Krieviju apsteidza vien ASV un Ķīna.
2009. gadā strauji samazinājās preču tirdzniecība starp Krieviju un 27 ES valstīm, taču 2010. un 2011. gadā tā atkal ievērojami pieauga, liecina Eursostat dati.
Tāpat, saskaņā ar Eurostat datiem, 2009. gadā ES valstu eksports uz Krieviju samazinājās līdz 66 miljardiem eiro iepretim 105 miljardu eiro apjomīgam eksportam 2008. gadā. 2010. gadā eksporta apjomi uz Krieviju palielinājās līdz 86 miljardiem eiro, bet 2011. gadā – līdz 108. miljardiem eiro.
Importa apjoms 2009. gadā, salīdzinot ar 178 miljardu eiro importu iepriekšējā gadā, samazinājās līdz 118 miljardiem eiro. 2010. gadā bija vērojams pieaugums līdz 160 miljardiem eiro, bet 2011. gadā – līdz 199 miljardiem eiro.
Ārējās tirdzniecības deficīts 2011. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieauga Krievijas enerģijas importa ES dēļ.