Rīgas apgabaltiesa nolēmusi aizliegt a/s Swedbank realizēt komercķīlas tiesības pret ieķīlāto SIA DK Daugava mantu.
DK Daugava vadītājs Aigars Vaivars uzsver: «Šis lēmums parāda, ka tiesiskums Latvijā tomēr sniedzas pāri ietekmīgu starptautisko kompāniju visatļautībai. Tiesa ir lēmusi godīgi – rūpīgi izpētot situāciju, nevis automātiski nosliecoties par labu bankai. Ar šo lēmumu AS Swedbank ir aizliegts pārņemt Daugavas komercķīlas priekšmetu savā valdījumā un pārdot to. Šis ir būtisks solis, lai nosargātu mūsu ražotni un neļautu to bankai bez izsoles izpārdot kaut par vienu latu. Tiesas lēmums šajā daļā izpildāms nekavējoties un nav pārsūdzams.»
Rīgas apgabaltiesā DB apstiprināja, ka banka nevar pārņemt savā valdījumā komercķīlas priekšmetu un pārdot to. DK Daugava prasība esot apmierināta daļēji, bet tuvākus paskaidrojumus tiesa nesniedza. Swedbank preses sekretāre Kristīne Jakubovska skaidro, ka pēc būtības Rīgas apgabaltiesas lēmums attiecas tikai uz vienu noteiktu darbību, proti, pārdot ieķīlāto kustamo mantu bez tiesas starpniecības. Nekādas citas piedziņas darbības minētais tiesas lēmums neierobežo, tieši otrādi, tiesa ir atteikusies apmierināt DK Daugava lūgumu aizliegt bankai veikt citas piedziņas darbības, tajā skaitā vērsties tiesā ar pieteikumiem par ieķīlātā nekustamā īpašuma pārdošanu izsolē tiesas ceļā vai saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu, viņa uzsver.
Jakubovska arī atzīmē, ka tas, ka Vaivara kungs pēc principiālas vienošanās par pārrunu procesa uzsākšanu, aizmuguriski ir vērsies tiesā ar prasību pret banku, ir pārsteidzoši un mūsu uzskatā nav savienojams ar godprātīgu sarunu vešanas principiem. Līdzšinējā pieredze liecina par to, ka diemžēl daudz lielākas pūles tiek veltītas negatīvas publicitātes veidošanai, nevis konstruktīvu risinājumu meklēšanai, norāda bankas pārstāve.
Kā jau minēts iepriekš, banka ir uzsākusi parāda piedziņu, iesniedzot prasību tiesā, un šis process turpināsies atbilstoši likumā noteiktai kārtībai. Tajā pat laikā banka ir gatava piedziņas procesu apturēt vai izbeigt, ja tiek panākts konstruktīvs mierizlīgums. Tomēr, ja izrādīsies, ka uzņēmuma līdzekļi ir izsaimniekoti un nebūs pietiekami visu parādsaistību segšanai, acīmredzot būs jāveic attiecīgas izmeklēšanas darbības un jāvērtē jautājums par vainīgo personu saukšanas pie likumā noteiktās atbildības, piebilst Jakubovska.
Savukārt A. Vaivars norāda, ka sāktā akcija pret banku lobismu norit veiksmīgi – anketas mājas lapā www.daugavadk.lv par pieredzi ar bankām aizpilda daudzas fiziskās un juridiskās personas. Martā plānots informēt sabiedrību par pētījuma rezultātiem, kā arī diskutēt ar lēmumu pieņēmējiem par to, kā panākt, lai valsts nenostātos tikai banku pusē, bet aizsargātu arī kredītņēmējus. Uzņēmējs 3.februārī nosūtītajā vēstulē valsts augstākajām amatpersonām vaicā, vai banku darbību regulējošie normatīvie akti radīti tautas vai banku interesēs, kritizējot apstākli, ka pašlaik banku likumdošanu pilnībā diktē bankas un to lobiji. Pirmie panākumi tiesu frontē un iedzīvotāju atsaucība rāda, ka cilvēki vēl nav iegrimuši galējā vienaldzībā, un cīņa par savām tiesībām pret starptautisko finanšu institūciju visatļautību šai valstī vēl ir iespējama, uzsver A.Vaivars.
Jau ziņots, ka Swedbank pieprasīja DK Daugava atmaksāt visu kredīta summu - 1,17 miljonu Ls apjomā, jo uzņēmums veicis vairākus pārkāpumus. DK Daugava vadītājs apgalvo, ka pārkāpumi nav izdarīti un visi maksājumi veikti laikus.