Eiropas Savienības (ES) fondu nauda krīzes periodā palīdzēja uzturēt Latvijas ekonomikas dzīvību, sestdien ES fondu 2014.-2020.gada plānošanas perioda darbības programmas Izaugsme un nodarbinātība atklāšanas pasākumā žurnālistiem norādīja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.
«Ja mēs neskatītos uz sausiem cipariem un vienkārši iedomātos, kāda Latvija izskatītos, ja Eiropas naudas pēdējos desmit gados nebūtu bijusi. Kā mēs izskatītos bez uzbūvētajiem ceļiem, tiltiem, bez siltinātām ēkām, bez uzņēmumu attīstībā ieguldītiem līdzekļiem. Kas notiktu ar mūsu zinātni un mūsu izglītību? Eiropas nauda Latvijai it īpaši krīzes gados bija dzīvības līnija - ja nebūtu strukturālo fondu, investīcijas gandrīz apstātos. Es ceru, ka tagad, kad mēs paši augam, Eiropas līdzekļi nākamajos septiņos gados Latvijai palīdzēs kļūt stiprākai,» sacīja Šteinbuka.
Ministru prezidente Laimdota Straujuma izteica pateicību visām iesaistītajām pusēm, uzsverot, ka Latvija ir viena no pirmajām valstīm, kurai EK apstiprinājusi darbības programmu, tādējādi Latvija jau šobrīd var sākt nākamā perioda fondu ieviešanu.
Arī finanšu ministrs Jānis Reirs izteica pateicību visām iesaistītajām pusēm, norādot, ka programmas ieviešana īstenota ļoti ātri. Tāpat viņš atzīmēja, ka no sestdienas darbu oficiāli sāk ES fondu uzraudzības komiteja, kuras uzdevums būs nodrošināt efektīvu ES fondu ieviešanu atbilstoši darbības programmas noteikumiem.
Eiropas Komisijas reģionālās politikas komisāre Korina Krecu (Corina Creţu) videouzrunā pauda atzinību, ka Latvija ir viena no pirmajām ES valstīm, kurai darbības programma apstiprināta. Viņa mudināja Latviju sākt fondu ieviešanu, paužot pārliecību, ka Eiropas līdzekļi palīdzēs turpmākai valsts attīstībai
Savukārt Finansu ministrijas valsts sekretāra vietnieks ES fondu jautājums Armands Eberhards uzsvēra, ka nākamā plānošanas perioda ES fondu nauda ļaus ieguldīt līdzekļus Latvijas iedzīvotāju labklājības izaugsmē. Pēc viņa teiktā, Eiropas fondu līdzekļi vidēji bijuši vairāk nekā 70% no visiem publisko investīciju avotiem. Eberhards izteica cerību, ka nākotnē šī proporcija samazināsies, vienlaikus gan atzīstot, ka tas, visticamāk, nebūs tuvākajā laikā.
Finanšu ministrijā aģentūrai BNS pavēstīja, ka 2014.līdz 2020.gadā nozīmīgākās ES investīcijas paredzēts novirzīt nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaita samazināšanai, sniedzot atbilstošas apmācības, uzlabojot veselības stāvokli un integrējot darba tirgū, kā arī nodarbinātības veicināšanai, integrējot ilgtermiņa bezdarbniekus un jauniešus darba tirgū. ES fondu atbalsts paredzēts arī primārās enerģijas patēriņa samazināšanai, uzlabojot energoefektivitāti privātajā un publiskajā dzīvojamajā fondā, uzlabojot energoefektivitāti industriālajā ražošanā un atbalstot energoefektivitātes palielināšanu sabiedriskajā transportā.
«Tāpat plānota investīciju palielināšana pētniecībā un attīstībā, privāto investīciju piesaistes veicināšana, kā arī sadarbības aktivizēšana starp pētniecības institūcijām un uzņēmējiem. ES fondu ieguldījumi plānoti arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju un transporta infrastruktūras uzlabojumiem, kas tieši ietekmē ekonomikas produktivitāti, kalpo par pamatu inovācijām un palielina iekšējo un ārējo mobilitāti cilvēkiem un precēm,» norādīja Finanšu ministrijas pārstāvji.
Visvairāk - 1,16 miljardi eiro - no nākamā perioda ES fondu finansējuma Latvijai atvēlēti transporta nozarē, 557,236 miljoni eiro - videi, 515,961 miljons eiro - izglītībai, 480,61 miljons eiro - energoefektivitātei un enerģētikai, savukārt 467,52 miljoni eiro - pētniecībai un inovācijai.
Tāpat 418,538 miljoni eiro plānoti sociālās iekļaušanas jautājumiem, 296,191 miljons eiro - maziem un vidējiem komersantiem, 172,784 miljoni eiro - informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomai, 135,411 miljoni eiro - nodarbinātībai, tehniskās palīdzības projektiem - 101,316 miljoni eiro, klimatu pārmaiņu nozarei - 65,819 miljoni eiro, savukārt institucionālās kapacitātes sfērai - 18,063 miljoni eiro.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka EK 13.novembrī oficiāli apstiprināja ES fondu 2014.-2020.gada plānošanas perioda darbības programmu Izaugsme un nodarbinātība, kuras ietvaros Latvijai būs pieejams finansējums 4,4 miljardu eiro apmērā.
pievienots Finanšu ministrijā vēstītais