Covid-19 pandēmijas ietekmē būtiski audzis pieprasījums pēc pārnēsājamas tehnikas, tostarp portatīvajiem datoriem, planšetdatoriem, viedtālruņiem, sacīja datortehnikas uzņēmuma AS "Capital" valdes loceklis Ivars Šulcs.
Viņš minēja, ka pārnēsājamas tehnikas pārdošanas apmēri uzņēmumā ir auguši par 30%, tostarp portatīvo datoru pārdošanas apmēri ir palielinājušies par 40%, savukārt stacionāro datoru pārdošanas apmēri ir samazinājušies par apmēram 20%.
Šādu izmaiņu Šulcs skaidroja ar attālinātu darbu un mācībām pandēmijas iespaidā, jo uzņēmumi, kas agrāk izvēlējās stacionāro datoru, tagad izvēlas portatīvos datorus, jo tā darbiniekiem var nodrošināt datortehniku gan mājās, gan darba vietā.
"Vidējais mobilo tehnikas vienību tirgus ir pieaudzis no 20% līdz 40%. Protams, ka tas ir pandēmijas dēļ. Ja tev mājās ir kabinets, tad var nolikt uz galda stacionāro datoru un darboties, bet daudzi tomēr tagad strādā te darbavietā, te mājās. (..) Tāpēc arī ļoti daudzas valsts iestādes, kuras iepriekš kā galveno ierīci izvēlējās stacionāro datoru, tagad izvēlas portatīvos datorus," pauda Šulcs.
Viņš minēja, ka arī dažādi starptautiskie pētījumi liecina par to, ka stacionāro datoru tirgus nedaudz, bet visu laiku turpinās samazināties, jo mobilās datortehnikas vienības kļūst aizvien jaudīgākas un stacionāro datoru pielietojums kļūst aizvien mazāks.
Vienlaikus Šulcs norādīja, ka stacionāros datorus joprojām pērk, taču tos šobrīd pērk specifiskākiem uzdevumiem, piemēram, datorspēlēm, filmu veidošanai, fotogrāfiju apstrādei, arhitektūras un dizaina projektiem.
Tāpat Šulcs sacīja, ka ir grūti prognozēt datortehnikas cenu turpmākās izmaiņas. "Datortehnikas cenas ir ļoti atkarīgas no tā, ko dara ražotāji. Tas, ko mēs šobrīd redzam, - cenas īpaši nesamazinās, bet arī nepieaug. Jauna tendence ir, ka atsevišķas datortehnikas vienības jau kļūst brīvāk pieejamas, un tas ļauj cerēt uz cenu samazināšanos vismaz noteiktās nišās. Tāpēc skatīsimies, kas notiks," viņš teica.
"Capital" valdes loceklis piebilda, ka tirgus dalībnieku skaits pandēmijas laikā palicis konstants, kas skaidrojams ar to, ka ražotāji dod priekšroku tiem tirgotājiem, kuriem ir lieli, regulāri pasūtījumi, līdz ar ko jauniem dalībniekiem ir grūti ienākt datortehnikas tirgū.
Savukārt, runājot par Krievijas sāktā kara Ukrainā ietekmi uz datortehnikas tirgus, Šulcs sacīja, ka "pagaidām vēl ir pāragri vērtēt, kā datortehnikas tirgu ietekmēs karš Ukrainā, jo situācija mainās katru dienu. Tomēr jau tagad skaidrs, ka šis vēl vairāk sarežģīs loģistiku, jo ir slēgtas vairākas loģistikas iespējas, kas izmantoja Ukrainas un Krievijas teritoriju".
Jau ziņots, ka 2020.gadā "Capital" strādāja ar 29,408 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 20,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga 2,4 reizes un bija 845 743 eiro. Savukārt 2021.gadā "Capital", pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 35 miljonu eiro apgrozījumu.