Palielinās plaisa starp godprātīgiem darba devējiem, kuriem rūp savu darbinieku drošība un veselība, un tādiem, kam viss vienalga
Tik skarbi situāciju vērtē Valsts darba inspekcijas (VDI) Darba aizsardzības nodaļas vadītāja Sandra Zariņa, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Arī statistika nav iepriecinoša – pērn cietuši 1756 cilvēki, lielākoties gan gūstot ne pārāk smagas traumas. Smagas traumas guvuši 211 cilvēki, bet letāli nelaimes gadījumi beigušies 38 cilvēkiem. Arī šā gada sākumā nelaimes gadījumi turpinās – līdz 8. maijam bojā gājuši deviņi cilvēki, vēl 18 atrasti miruši, iespējams, dabīgā nāvē. Pērn šajā pašā laika posmā bojā gāja 18 nodarbinātie. Savukārt smagas traumas guvis 51 cilvēks, pērn – 76 cilvēki.
Tāpat joprojām klibo ugunsdrošības un civilās aizsardzības prasību ievērošana. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Ugunsdrošības uzraudzības organizēšanas nodaļas vecākais speciālists Artis Lunts atzīst – objektos un iestādēs, kur pārbaudes tiek veiktas katru gadu, situācija uzlabojas, kopējais pārkāpumu skaits samazinās, problēmas un nepilnības tiek novērstas. Tas attiecas, piemēram, uz veselības un sociālās aprūpes iestādēm, tās, tāpat kā izglītības iestādes, pērn tika kontrolētas pastiprināti. Šogad VUGD lielāku uzmanību pievērsis autoservisu, naktsklubu apsekošanai. Savukārt vietās, kur pārbaudes ir neregulāras, var gadīties, ka ugunsdrošības jautājumi «aiziet pašplūsmā». Jautāts, kādi pārkāpumi tiek konstatēti biežāk, A. Lunts stāsta, ka nav izstrādāti civilās aizsardzības plāni, par ugunsdrošību atbildīgās personas nav pienācīgi apmācītas, nav veikti elektroinstalācijas pretestības mērījumi, trūkst pilnīgu instrukciju un rīcības plānu ugunsgrēka trauksmes gadījumā, bieži tiek konstatētas problēmas ar marķējumu, piemēram, nav zīmes par ugunsdzēšamā aparāta atrašanās vietu, evakuācijas ceļu. Dažkārt ugunsdrošības sistēmas vispār nav darba kārtībā. Pērn izteikti 35 brīdinājumi par darbības apturēšanu, 67 gadījumos pieņemts lēmums darbību patiešām apturēt. 2014. gadā kopumā veiktas 8003 ugunsdrošības pārbaudes, reģistrēti 406 administratīvie protokoli, piemēroti 415 naudas sodi kopumā 67 tūkst. eiro vērtībā.
Visu rakstu Godaprāta jautājums lasiet 13. maija laikrakstā Dienas Bizness.