Pagaidām nākamā gada nozīmīgāko pasākumu – Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē – piekrituši atbalstīt vien autotirgotāji, organizētāji gaida lielāku biznesa aktivitāti
Interesi par atbalstu prezidentūrai pauduši visdažādāko nozaru uzņēmumi, un tiek turpinātas sarunas par iespējamo atbalsta apjomu, DB norāda Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē sekretariāta projektu koordinatore Karina Kovale. Kas tie ir par uzņēmumiem un cik liels atbalsts gaidāms, gan tiek turēts noslēpumā.
«Šobrīd nav iespējams minēt precīzu summu, jo sarunas ar uzņēmumiem vēl turpinās gan par atbalsta formu, gan atbalsta apjomu. Konkrēti varam apstiprināt, ka pašlaik uzņēmumu sniegtā atbalsta dēļ esam ietaupījuši budžetā 1,5 miljonus eiro. Tāpat vēlamies norādīt, ka jaunu atbalstītāju un sadarbības partneru piesaiste turpinās, tāpēc aicinām Latvijas uzņēmējus un pakalpojumu sniedzējus izvērtēt tās iespējas, ko sniedz Latvijas prezidentūras pasākumu atbalstīšana,» viņa saka.
Zināms vien, ka lielāko interesi par atbalstīšanu izrāda mazie uzņēmēji – ražotāji.
Brauks ar mašīnām
Līdz šim atrasts tikai viens atbalstītājs – par oficiālo prezidentūras partneri kļuvuši BMW Group un Inchape BM Auto. Prezidentūras vajadzībām no nākamā gada 2. janvāra līdz 30. jūnijam lietošanai tiks nodotas līdz 218 mašīnām, kuras izmantos ārvalstu vadītāju un ārlietu ministru pārvadāšanai. Tās būs vieglās automašīnas delegāciju vadītājiem, gan mikroautobusi pavadošajām delegācijām, gan citi transportlīdzekļi protokolāro un drošības prasību nodrošināšanai. Arī Lietuvas prezidentūras ES Padomē laikā BMW koncerns sadarbībā ar Lietuvas BMW pārstāvi nodrošināja Lietuvas Ārlietu ministriju ar mašīnām.
Jāpiebilst, ka Latvijas prezidentūru paredzēts pavadīt zem «zaļā karoga», piemēram, mazāk kā citus gadus plānots izgatavot rakstāmpiederumus ar prezidentūras simboliku – delegātiem, kuriem tas būs nepieciešams, piedāvās tikai pildspalvu un blociņu. Delegāti tiks aicināti izmantot galvenokārt sabiedrisko transportu, tomēr, kā atzīst sekretariātā, uz atsevišķiem pasākumiem būs nepieciešami individuāli autotransporta risinājumi un tad arī tiks izmantotas sadarbības partnera mašīnas.
Plašas iespējas
Atbalstīt prezidentūras sagatavošanu un norisi var jebkurš, jo atbalsta jomas ir plašas – no publiskās diplomātijas un kultūras programmas nodrošinājuma ārvalstīs un beidzot ar ēdināšanas pakalpojumiem, piemēram, kādu Latvijas garšu piedāvāt viesiem kafijas pauzēs.
No sadarbības iegūst arī uzņēmēji, atbilstoši šā gada sākumā veiktiem grozījumiem likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, ziedotājs var saņemt tā atpazīstamību veicinošus pasākumus vai nodokļu atvieglojumu no ziedotās summas.
«Protams, ka uzņēmumu ieguvums ir savas atpazīstamības veicināšana Latvijā un ārvalstīs un savas labās gribas parādīšana, iesaistoties tik lielā notikumā, jo visas 2015. gada pirmās puses garumā Latvija būs uzmanības centrā. Plānots, ka prezidentūras pasākumus Latvijā apmeklēs aptuveni 25 tūkstoši ārvalstu viesu un 700 mediju pārstāvju. Šī ir unikāla iespēja vienuviet dažādu valstu pārstāvjiem parādīt Latvijā ražotās preces un sniegtos pakalpojumus,» uzņēmējus mudina K. Kovale.
Neraujas atbalstīt
Pēdējā laika prakse gan rāda, ka uzņēmēji ļoti neraujas atbalstīt tik plašus pasākumus. Šovasar Rīgas kā kultūras galvaspilsētas gada ietvaros notikušās vērienīgās Koru olimpiādes noorganizēšanai Rīgas domei bija jāpiešķir papildu ap 800 tūkst. eiro, jo uz ziedotājiem liktās cerības nepiepildījās.
Kā DB tolaik (27.05.2014.) skaidroja nodibinājuma Rīgai 2014 vadītāja Diāna Čivle – dažu privāto partneru dēļ, kas izlēma tomēr neatbalstīt kultūras galvaspilsētas pasākumus, nācās samazināt komunikāciju budžetu un atsevišķiem pasākumiem meklēt papildu finansējumu, tostarp koru olimpiādei. No biznesa bija cerēts gūt ap 10% no kopējā budžeta, kas lēsts vairāk nekā 24 miljoni eiro apmērā.