Lai īstenotu olu ražošanas jaudu palielināšanu par 60% un būtiski kāpinātu pelnītspēju, SIA Alūksnes putnu ferma īpašniece AS APF Holdings plāno investēt 16,7 miljonus eiro, no kuriem aptuveni 7 miljonus eiro plānots piesaistīt, īstenojot publisko akciju piedāvājumu Rīgas Fondu biržā.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS APF Holdings lielākais īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Jurijs Adamovičs. Viņš norāda, ka pieprasījums pēc olām pasaulē līdz 2031. gadam pieaugs par 25%, turklāt Eiropā notiks būtiskas pārmaiņas tirgū, pārejot no sprostos dētu olu tirdzniecības uz kūtīs dētu olu pārdošanu, un pirmās bezdelīgas jau gaidāmas no 2025. gada, kad vairāki mazumtirdzniecības tīkli, kuri strādā Baltijā, plāno savos veikalos pārtraukt sprostos dēto olu realizāciju.
Fragments no intervijas
Kāpēc izlēmāt startēt Rīgas Fondu biržā ar akciju publisko piedāvājumu, nevis izlaidāt uzņēmuma obligācijas vai veicāt tradicionālo investīcijām nepieciešamo finanšu resursu aizņemšanos Latvijas komercbankās?
Aizņemtā nauda gan ar obligāciju emisiju, gan kredītu bankā ideālā scenārijā ir jāsedz ar nodrošinājumu, tātad, lai īstenotu iecerēto izaugsmes projektu, izmantojot minētos finanšu instrumentus, uzņēmumam nepietiks nodrošinājuma, lai varētu apmierināt 100% visu kreditoru prasības. Savukārt, attīstoties tikai ar paša uzņēmuma nopelnīto naudu, attīstība būs lēna. Tieši tāpēc, lai varētu nodrošināt salīdzinoši strauju izaugsmi, Rīgas Fondu biržā būs AS APF Holdings, kurā ietilpst SIA Alūksnes putnu ferma (olu ražotājs), SIA Oluksne (ražotnes operators), SIA APF Trading (vairumtirdzniecība), SIA Preiļu putni (jauno vistiņu audzētava) un SIA APF Energy (atjaunojamās un zaļās enerģijas attīstītājs) akciju publiskais piedāvājums, kuru varētu izmantot gan privātie investori, gan arī institucionālie investori, tai skaitā pensiju fondi. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pēdējo sešu gadu laikā Alūksnes putnu fermā ir veikti ieguldījumi ap 15 miljoniem eiro – jaunu vistu kūtu izveidē, modernas tehnoloģijās, vistu ganāmpulkā, apgrozāmajos līdzekļos, un faktiski potenciālajiem mūsu akciju pircējiem nav jāiegulda jaunajā uzņēmumā, kurš tikko sāk strādāt ar risku. Es kā lielākais uzņēmuma īpašnieks līdz šim esmu ieguldījis 8,5 miljonus eiro un tādējādi apliecinu, ka ticu olu ražošanas biznesam nākotnē un vienlaikus esmu gatavs padalīties ar finansiālo slogu un ļaut iesaistīties šajā sfērā citiem investoriem, vēl jo vairāk, ja iecerētā projekta realizācijai piesaistīts ir arī Eiropas struktūrfondu finansējums, ko administrē Lauku atbalsta dienests, un arī līgumi ar iekārtu piegādātājiem ir noslēgti. Mūsu IPO primārā atšķirībā no citiem - saviem potenciālajiem akciju pircējiem necenšamies pārdot saulainas nākotnes ideju, bet ļoti gatavu projektu, kurš ir tikai jāīsteno, jo apmēram divas nedēļas pēc IPO varam durt lāpstu zemē un sākt celtniecības darbus.
Cik daudz naudas vēlaties piesaistīt ar akciju publisko piedāvājumu?
Ar akciju kapitāla emisiju plānots piesaistīt 7 miljonus eiro, kas būtu summa, kurai pieskaitot no komercbankām saņemtos finansējuma piedāvājumus par 11 miljoniem eiro, varēsim nekavējoties īstenot investīciju projektu, kas būtībā pacels APF Holdings pavisam citā līmenī. Jaunemitēto akciju īpatsvars varētu būt līdz 20%, kas nodrošina šo akciju likviditāti, jo, kā rāda prakse, tad, ja biržā kotēto akciju īpatsvars ir neliels, piemēram, 5%, 10% vai 12%, tad investoriem tās lielu interesi neraisa. Vienlaikus šodien skaidri saku, ka dividendes līdz 2025. gadam, kamēr netiks pabeigts iecerētais investīciju projekts, netiks maksātas, bet pēc tam plānots, ka akcionāri dividendēs saņems līdz pat 50% no APF Holdings ietilpstošo uzņēmumu peļņas.
Visu rakstu lasiet 26.septembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!
Abonē arī digitāli!