Ja pieņem, ka darba tirgus attīstās pa vēstures spirāli, kur kādā brīdī nosacījumus diktē darba devējs, bet citā toni nosaka darba ņēmējs, tad šobrīd virsroka ir darbinieku pusē.
Šāds secinājums izskanēja Dienas Biznesa konferencē Biznesa prognozes 2019, diskutējot par izglītību un cilvēkresursiem. Prasības ir gan darba devējam, gan darbiniekam, un savas vērtības ienes paaudze, kas šajā laikā iesaistās darba tirgū. RTU Finanšu prorektors Ingars Eriņš min piemēru, kad darba intervijas laikā darbinieks ar darba devēju vienojas par iespējamo darba līgumu uz gadu, par veicamajiem pienākumiem un par izaugsmes iespējām.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Kad darba devējs jautā, kādu atalgojumu darbinieks vēlas, no absolventa tiek saņemts pretjautājums: «Iepazīstiniet mani, kādu esat plānojis atalgojumu, jo par nosacījumiem mēs jau vienojāmies.» Kad topošajam darbiniekam pajautāja, kas visvairāk jaunajā darba vietā patīk, uzņēmējs saņēma atbildi: «Attīstības perspektīvas un tas, ka uzņēmumā šķirojat atkritumus.» Pēc I. Eriņa domām, darba intervijas piemērs raksturo jaunās paaudzes ekspektācijas pret darba devēju, jo viņam ir svarīgi turpināt pilnveidot savas zināšanas.
Apkopojot uzņēmēju viedokli, secināts, ka darbaspēka pieejamības problēmas bažas rada 64 % aptaujāto uzņēmēju. Produktivitātes celšana ir viens no atslēgas vārdiem darbaspēka deficīta mazināšanai. «Produktivitātes celšana ir iespēja palielināt pievienoto vērtību, kas ļauj attīstīt uzņēmumu un maksāt darbiniekiem lielākas algas un citus bonusus, ko jaunā paaudze vēlas,» norāda Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis.
Visu rakstu Noteikumus diktē darba ņēmējs lasiet trešdienas, 19.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!