Latvijā ir garākais darba devēju apmaksājamais slimības periods Baltijas valstīs; ar katru gadu pabalstos izmaksājamā summa palielinās.
Šā gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, pieaudzis izrakstīto darbnespējas lapu unikālo gadījumu skaits, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati. 80% no darbnespējas lapām nav iespējams analizēt, jo tās ierindojas kategorijā Vispārējais gadījums, savukārt 20% gadījumu darbnespējas lapas saistītas ar grūtniecību un bērna aprūpi saslimšanas gadījumā, norāda veselības ministre Anda Čakša. Tomēr tieši darba devējiem būtu svarīgi atšifrēt šos 80%, lai saprastu un analizētu iemeslus, kā arī, iespējams, nākotnē novērstu apstākļus, kas izraisījuši darbnespēju. Šobrīd to neļauj normatīvie akti par datu aizsardzību, kas nosaka, ka darbnespējas lapās nedrīkst parādīties slimību diagnozes. Līdz ar to nepieciešamas izmaiņas. A. Čakša gan bilst, ka diagnozei nevajadzētu parādīties darba devējiem, tomēr tā varētu parādīties NVD ieejošajos datos, kas nodrošinātu, ka politikas veidošanai un analīzei tiek izmantoti anonīmi dati. Latvijā jau ilgāku laiku tiek diskutēts par lielo izrakstīto slimības lapu skaitu. Ir bijuši arī dažādi priekšlikumi, lai šo skaitu ierobežotu. Pagājušajā gadā Labklājības ministrija ieteica nemaksāt par pirmajām trīs slimošanas dienām, lai taupītu līdzekļus, taču šāds priekšlikums palika bez atbalsta.
Lielais slimības lapu apjoms, protams, negatīvi ietekmē darba devējus, īpaši, ja uzņēmumam ir līgumsaistības par pasūtījumu apjomu un termiņiem, kas darbinieku slimības dēļ var tikt kavēti, DB norāda Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK). Pēc organizācijas aprēķiniem, kopumā tās ir aptuveni 11 milj. darba dienas gadā. Tas, ka cilvēki slimo, ir neizbēgami, tomēr kavēto darba dienu varētu būt ievērojami mazāk, jo ir virkne saslimšanu, kuras varētu novērst, rūpējoties par savu veselību profilaktiski, tostarp tas nozīmējot arī savlaicīgu vakcināciju un efektīvu veselības aprūpes sistēmu. Latvijā diezgan daudz darba dienu ir jāzaudē tādēļ, ka ir nepietiekami efektīva veselības aprūpes sistēma. Proti, kvotu un rindu dēļ ne vienmēr ir iespējams savlaicīgi veikt diagnostiku un uzsākt ārstēšanu. No visām slimības lapām aptuveni puse ir A lapas. Latvijā ir garākais darba devēju apmaksājamais slimības periods Baltijā. Darba devējam izmaksas palielina tas, ka jāapmaksā ne tikai no 2. līdz 10. dienai un darba nodokļi par izmaksāto slimības naudu, bet arī jāmeklē aizvietojošais personāls, kas parasti ir kāds no tā paša uzņēmuma. Ja tās ir legāli uzskaitītas virsstundas, tad alga aizvietotājam un ar to saistītie darba nodokļi ir jāmaksā divkāršā apmērā, skaidro LDDK. Kopumā skatoties, darbaspēka izmaksas A lapas periodā gandrīz trīskāršojas, bet B lapas periodā - divkāršojas.
Jau iepriekš LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone norādīja, ka darbinieku darbnespēja gada laikā uzņēmumiem rada zaudējumus vairāk nekā 170 milj. eiro apmērā. Savukārt nepietiekami efektīva veselības aprūpes sistēma ir arī galvenais iemesls, kādēļ liela daļa uzņēmēju iegādājas saviem darbiniekiem apdrošināšanas polises. Kopumā šiem mērķiem darba devēji tērē vairāk nekā aptuveni 70 milj. gadā. LDDK atbalsta virzību uz Igaunijas modeli, kas paredz, ka risku par pirmajām trīs dienām no slimības perioda sākuma uzņemas darba ņēmējs, par periodu no 4. līdz 8. dienai - darba devējs, bet, sākot ar 9. dienu, – sociālās apdrošināšanas budžets. Kā arī LDDK atbalsta priekšlikumu - darba ņēmējs varētu trīs dienas gadā ņemt kā slimības dienas bez slimības lapas.
Visu rakstu Slimošanas radītie zaudējumi pieaug lasiet piektdienas, 26.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!