Šodien pasaules slavenā digitālo kameru un optisko medicīnas instrumentu ražotāja Olympus uzņēmuma valdē iet karsti, jo tajā ar radikāliem aicinājumiem klajā nāk pirms nedaudz vairāk nekā mēneša patriektais kompānijas direktors Maikls Vudfords.
Situācijas būtība ir pret kompāniju vērstās apsūdzības ļoti ilgstošā grāmatvedības datu viltošanā un finanšu mahinācijās, par ko plašajai pasaulei visskaļāk ir paziņojis visnegaidītākais no iespējamajiem trauksmes cēlājiem – pats kompānijas vadītājs.
M. Vudfords Olympus strādā jau 30 gadus, gadu gaitā veidojot karjeru no endoskopu tirdzniecības aģenta līdz kompānijas medicīnas atzara izpilddirektoram Lielbritānijā jau 29 gadu vecumā. Tomēr reibinošākos, lai neteiktu – fantastiskākos, karjeras izrāvienus 51 gadu vecais Vudfords piedzīvoja nesen, 2008. gadā kļūstot par Olympus vadītāju Eiropā un jau šoziem – par vienu no kompānijas direktoriem.
Formālais iemesls Vudforda iekļūšanai Japānas biznesa augstākajos līmeņos ir viņa vadītā veiksmīgā kompānijas finanšu restrukturizācija Eiropā, tomēr var domāt, ka meritokrātijas ideāli nav bijuši vienīgie, kas vadīja Olympus nu jau bijušo padomes priekšsēdētāju Cujoši Kikukavu, ieceļot Vudfordu Japānas izredzēto uzlecošajā saulītē. Proti, pirmais lielais paaugstinājums sekoja pēc tam, kad Vudfords 2008. gadā uz Tokijas šefa galda uzlika atlūgumu, iebilstot pret viņa – reģionālā šefa – apiešanu britu medicīnas iekārtu ražotāja Gyrus pārpirkšanā.
Toreiz Vudfordu ar spējo karjeras lēcienu izdevās nomierināt, tomēr šis pats britu firmas pirkums nu ir kļuvis par klupšanas akmeni C. Kirukavam un pāris citiem Olympus vadītājiem. Par Gyrus un citiem līdzīgiem darījumiem sevišķi pēc jaunizceptā un pēc tam visai ātri atlaistā direktora Vudforda publiskajām norādēm uz nekārtībām kompānijas finansēs ieinteresējušies ne vien Japānas, bet arī britu un amerikāņu sevišķi smagu noziegumu izmeklētāji, kā arī vērtspapīru tirgus uzraugi. Aizdomām ir pamats: par Gyrus divu miljardu dolāru vērto darījumu Olympus samaksāja kādai Kaimanu salās reģistrētai konsultantu firmai gandrīz trešdaļu vērtības – 687 miljonus dolāru.
Šis ir viens no iemesliem, lai godājamo Olympus vārdu kā plašsaziņā, tā likumsargu dienas kārtībā sāktu locīt kopā ar Japānas leģendāro mafiju – jakudzu. Tas kopā ar Vudforda patriekšanu Olympus visai stabilajai akciju vērtībai pēdējā laikā licis piedzīvot dramatisku kritumu, pamazām sākot atgūties tikai līdz ar ziņām par atlaistā direktora iespējamo atgriešanos. Tā varētu notikt, pateicoties juridiskai niansei, ka kompānijas direktoru atlaist drīkst tikai akcionāri, nevis valde, kā tas notika Vudforda gadījumā, un starptautiskie akcionāri pašlaik tieši uz to uzstāj – lai viņš tiek atjaunots un ķeras pie kompānijas sakārtošanas un zaudēto biržas pozīciju atgūšanas.
Kompānijai draud automātiska izslēgšana no biržas, ja tā līdz 14. septembrim neiesniegs finanšu pārskatu par sešu mēnešu darbību (līdz septembrim). Analītiķi spriež, ka tas varētu notikt arī neatkarīgi no tā, ja apstiprināsies firmas sakari ar jakudzu vai ilgstoša finanšu rādītāju krāpniecība. Tādā gadījumā kompānija būtu spiesta izpārdot savus pamata biznesus. Aģentūra Reuters gan komentē, ka Olympus sodīšana, izslēdzot no biržas, tieši godīga biznesa dēļ nebūtu izdevīga – atrašanās biržā ir papildus spiediens uz kompāniju atklāt visu patieso informāciju.
Olympus valde, skandālam samilstot, pati noalgojusi tieslietu ekspertus, lai izmeklētu naudas norakstīšanas darījumus, kompānijai iegādājoties un pārņemot citus uzņēmumus. Gyrus gadījumā darīšana vismaz bija ar nozarei atbilstīgu firmu, bet citi pārpirkšanas gadījumi, kad iegādātas ar Olympus profilu nekādi nesaistīti biznesi, ir vēl aizdomīgāki. Tāpēc, vakar atgriežoties Tokijā pēc mēneša prombūtnes, Vudfords par vienu no saviem tūlītējiem darbiem, atgūstot vietu kompānijā, NY Times saka: «Jo drīzāk tiksim vaļā no kaķu barības, sejas krēma un mikroviļņu traukiem, jo labāk.»
No 2006. līdz 2008. gadam Olympus kopumā par 773 miljoniem dolāru iegādājies daudzus ar pamatdarbību nesaistītus biznesus, turklāt tajos pašos attiecīgajos fiskālajos gados norakstot lielāko daļu jauniegūto kompāniju vērtības. Vudforda, Olympus akcionāru un starptautiskas izmeklētāju komandas saprotamas aizdomas ir par to, vai šie uzņēmumi nav izmantoti zaudējumu norakstīšanas aizsegam. Tiek lēsts, ka kompānijai noziedzīgi nopludinātie līdzekļi varētu pat pārsniegt divus miljardus dolāru, un saprotams ir arī pieļāvums par aiz tā visa stāvošo organizēto noziedzību.
Didzis Meļķis