Nišas pārtikas produktu ražotājiem ir liels potenciāls, kas vēl pilnībā netiek izmantots.
To DB secināja pēc otrdien notikušās nišas produkcijas ražotāju konferences, kurā piedalījās mazie un vidējie pārtikas ražotāji no dažādiem Latvijas reģioniem.
Latvijas Kazkopības biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Piliena atzīst, ka dzīvnieku skaits pēdējā laikā nozarē palielinās un raisa pozitīvu perspektīvu. Kazas pavisam audzē 1866 saimniecībās, no kurām 82 % ganāmpulkos to skaits ir no 1- 5 un tas nozīmē, ka lielākoties produkcija tiek ražota pašpatēriņam. Tikai 0,73 % saimniecībās dzīvnieku skaits ir 50 – 100 kazas, kas ir ekonomiski orientētas saimniecības. Par eksporta piedāvājumu kazas gaļas tirgū gan pašlaik nevarot runāt mazo apjomu dēļ. Tiesa, pēdējo trīs gadu laikā par Latvijas vaislas dzīvniekiem vērojama liela interese no Krievijas, Baltkrievijas un Igaunijas. Strauji attīstīties gan pagaidām traucē lielais mazo ganāmpulku īpatsvars.
Šķēršļus rada arī nevienlīdzīga konkurence Eiropas un valsts atbalsta piešķiršanā, kā arī banku īstenotā politika pret mazajiem ražotājiem. Lai nozare augtu straujāk, vajadzīgs lielāks valsts un ES atbalsts un vienlīdzīgāka attieksme pret jauniem uzņēmumiem un jaunām nozarēm, kam izaicinājumi ir lielāki. K. Piliena piebilst, ka attīstot nozari, iespējams veidot jaunus uzņēmumus kazu piena un gaļas pārstrādē, kā arī radīt jaunas darbavietas.
Kvalificētu speciālistu un darbaspēka trūkumu kā vienu no nozīmīgām problēmām konferencē uzsvēra teju vai katrs diskusijas dalībnieks. Z/s Lejasķerzēni saimnieks Ilmārs Baunis zina teikt, ka bērnu legāla nodarbināšana skolas brīvlaikā ir visnotaļ atbalstāma, lai skolēnos ieaudzinātu darba tikumu. Arī nodokļu politikai jākļūst elastīgākai, kas veicinātu mazo saimniecību attīstību.