Neraugoties uz dažādiem drošības filtriem, tomēr joprojām ir fiziskās personas, kuras kļuvušas par kāda uzņēmuma valdes locekli vai īpašnieku, pašām to nezinot.
Tādējādi daļa uzņēmumu valdes locekļu un vēl jo vairāk «īpašnieku» par savu atbildīgo amatu un īpašumu nereti uzzinot no parādu piedzinējiem vai tiesībaizsardzības iestāžu darbinieku klauvēšanas pie durvīm. Tiesa gan, daži, kaut kādā veidā uzzinājuši par savu «īpašumu» vai atrašanos amatā, dodas uz Uzņēmumu reģistru (UR) un ceļ pretenzijas. Proti, šā gada septiņos mēnešos UR saņemti 183 iesniegumi, kuros fiziskās personas apgalvojušas, ka neesot brīvprātīgi uzņēmušās kāda uzņēmuma valdes locekļa amatu vai arī neesot konkrētā uzņēmuma līdzīpašnieks vai 100% īpašnieks. Ir dzirdēti stāsti, ka bezdarbnieks vērsies darbā iekārtošanas kompānijā un tur pēc solījuma saņemt darbu atstājis gan savu pases kopiju, gan parakstījis kādus dokumentus, kurus apliecinājis zvērināts notārs, bet pēc vēstulēm pastkastē no kreditoriem vai nodokļu administrācijas atskārtis, ka kļuvis par uzņēmēju pret paša gribu.
«Visi saņemtie fizisko personu iesniegumi ir pārsūtīti pārbaužu veikšanai tiesībaizsardzības iestādēm,» skaidro UR galvenais valsts notārs Ringolds Balodis. Viņš atgādina, ka UR ir reģistrācijas, nevis izmeklēšanas un izziņas iestāde - par to, vai attiecīgie dokumenti vai tajos esošie paraksti ir vai nav viltoti.
«Interesanti, ka trešdaļā gadījumu personas apgalvo, ka bijusi nozaudēta pase, pārējos gadījumos vienkārši paziņo, ka tām neesot nekāda sakara ar veiktajām reģistrācijām,» saņemtos pretenziju iesniegumus raksturo R. Balodis. Uz šiem pārsūtītajiem 183 iesniegumiem UR no tiesībsargājošām institūcijām atbildes saņēmis 136 iesniegumu gadījumā. «Divpadsmit gadījumos policija konstatējusi, ka tiešām notikusi dokumentu viltošana - attiecīgi UR lemts par prettiesisko izmaiņu reģistrācijas atcelšanu,» skaidro R. Balodis. Viņš zina teikt, ka savukārt 107 gadījumos policija nav konstatējusi prettiesiskas darbības. Iemesli gan esot dažādi: nav noticis noziedzīgs nodarījums vai iestājies noilgums. «Atlikušajos gadījumos sniegta informācija, ka uzsākto kriminālprocesu ietvaros tiek veikta pārbaude,» tā R. Balodis.